Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Průměrná mzda vzrostla na 26 480 korun

InvesticeMakro 06.06.2016 | 10:15 0 Komentářů

V prvním čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda meziročně zvýšila o 1119 korun na 26 480 korun. Nominálně vzrostla průměrná mzda o 4,4 procenta, reálně po odečtení inflace pak o 3,9 procenta. Medián mezd se zvýšil nejvíce za posledních téměř osm let o 6,5 procenta na 22 533 korun.

Pozitivní trend české ekonomiky, který vidíme v posledních třech letech, se projevuje nejenom na rychlém poklesu nezaměstnanosti, ale už se začíná konečně přelévat i do mezd,“ říká Petr Dufek z ČSOB.

„Vůbec nejvyšší byl růst mezd ve stravování a pohostinství, a to v průměru o 7,2 %. Průměrná mzda však zde zůstává s 15 019 korunami výrazně pod souhrnnou průměrnou mzdou. Ve zpracovatelském průmyslu mzdy vzrostly o 4,5 % na 26 362 korun. Naopak v energetice či peněžnictví a pojišťovnictví byl růst mezd slabší (0,3 %, respektive 1,2 %). Velmi zajímavě vychází krajské srovnání. Mzdy rostly nadprůměrně vysokým tempem ve všech krajích s výjimkou Prahy, kde průměrná mzda v 1. čtvrtletí o 0,7 % poklesla. To může souviset i se silným nárůstem pracovních míst v hlavním městě, která jsou však hůře placená,“ uvádí Miroslav Novák, analytik Akcenta.

„Pozitivní je, že roste průměrná mzda, ale ještě zajímavější a podstatnější je, že se zvyšuje i mediánová mzda. Znamená to, že růst mezd je rovnoměrněji rozdělený a netýká se jen omezeného okruhu odvětví nebo profesí. Mediánová mzda totiž rostla dokonce o 6,5 %, což je nejvíce za poslední téměř osm let,“ dodává Petr Dufek. Medián řadí hodnoty od nejnižších po nejvyšší a vybírá prostřední z nich.

Zvyšování mezd by mělo i letos výrazně podpořit spotřebu domácností. Za celý rok 2016 by měly nominální mzdy vzrůst o 3,9 % a na konci roku přesáhnout 29 tis. korun,“ říká Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.