Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Prudký vzestup cen kávy pokračuje, je nejvýše za poslední rok

Investice 18.02.2014 | 18:02 0 Komentářů

Prudký vzestup kávy Arabiky z počátku února pokračuje po několika dnech konsolidace vysokým tempem. Její cena se dnes vyšvihla až o 11 % na 156 centů za libru. Zároveň se dostala na nejvyšší hodnoty za posledních 13 měsíců (komentář XTB).

Za místy až panickým růstem stojí hedgeové fondy a velcí institucionální investoři. Zlepšení situace na některých komoditách je dáváno do souvislosti s určitými překážkami v růstu akciových trhů na nové rekordy a snahou investorů o diverzifikaci portfolia do komodit.

Cenový spurt přišel i přes zlepšení podmínek v Brazílii, kde příchod dešťů do hlavních pěstitelských oblastí částečně zmírnil napjatou situaci. Naopak k růstu ceny přispívá v posledních dnech vzestup brazilského reálu.

Celková produkce kávy v Brazílii se v sezóně 2014/2015 v současnosti odhaduje mezi 46 a 50 mil. žoků (60 kg). Ještě před koncem roku 2013 však odhady šplhaly až k 60 mil. žoků. To by znamenalo dvouletý pokles produkce, což se stalo naposledy v roce 1977.

Káva předběhla zemní plyn na čele nejvýkonnějších komodit v tomto roce, když od počátku ledna přidávala až 35 %.

Za aktuálním vzestupem stojí hlavně spekulace velkých hráčů. Ti mohou podržet pozice nebo přikupovat, dokud cenu nedohoní fundamenty. Nebo se tak nestane a budeme svědky stejně velkých svíček, akorát že směrem dolů.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.