Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Provize za prodej pojištění se asi bude rozkládat do pěti let, ale bez zastropování

Poslanec Václav Votava společně s Ladislavem Šinclem předložili ve druhém čtení ve Sněmovně návrh k novele zákona o pojišťovnictví. Pojišťovacím zprostředkovatelům by měla být výplata provizí i pořizovací náklady u výpočtů odkupného pojistné smlouvy rozložena do pěti let. Zastropovány ale nebudou.

Na pozměňovacím návrhu se koncem srpna dohodla koaliční rada. „Návrh v podstatě řeší regulaci provizí pro zprostředkovatele v tom smyslu, že jsme ustoupili od zastropování provizí. Pouze je tam rozložení výše té provize do pěti let,“ řekl Václav Votava.

Cílem novely je posílení stability pojišťoven a zajišťoven, ochrana pojišťovacích služeb a především spotřebitelů. Úpravy vychází z několika směrnic Evropské unie (EU), jejichž hlavním záměrem je využití jednotného evropského pasu, který zatím v rámci EU využívají jen banky.

Novela by měla vejít v platnost od 1. ledna příštího roku a rozšiřuje také dohledové pravomoci ČNB.

Zdroj: Aktuálně.cz

Jeden komentář: “Provize za prodej pojištění se asi bude rozkládat do pěti let, ale bez zastropování”

  1. Tomáš napsal:

    Vtipné je, že to odnesou hlavně klienti a dobří poradci. Celá regulace vznikla z důvodu přetáčení spořících ižp, které sjednávají pouze ti, co tomu nerozumí. Regulace se ale týká i rizikovek, které se časem přetáčet musí, aby klienta dokázaly stále kvalitně pojišťovat a jejich rušení je téměř jisté a pro klienta většinou výhodné, pro pojišťovnu ale již ne. Takhle si pojišťovna „zamkne“ klienta na 5 let a vzhledem k poklesu tlaku na ceny rizik v pojištění, kteřý je teď pro klienty ideální a rok od roku jsou pojistky levnější, tak teď se logicky zdraží, protože klesne konkurence v oboru. Přitom stačilo udělat regulaci na ty „hloupé“ spořící pojisky. Nj, ale pojiťovny chtějí prostě ušetřit a klient ani poradce je nezajímá :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.