Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Problémy s dodávkou vakcín korigují akcie farmaceutických firem

akciové trhy 22.01.2021 | 12:17 0 Komentářů

Úvod roku 2021 se nese ve znamení očkovacího maratónu spojeného se snahou ochránit populaci a zabránit šíření onemocnění COVID-19. Postupně se k první povolené vakcíně společnosti Pfizer a BioNTech přidávají další od Moderny a AstraZenecy. Problémy dodávek sice způsobily v posledních dnech korekci hodnoty některých farmaceutických firem, ale z dlouhodobého hlediska objemy objednávek nahrávají ve prospěch dalšího růstu akcií farmaceutických společností, který jsme mohli sledovat i v průběhu minulého roku, kdy hodnota některých společností v tomto segmentu rostla v řadě až několika stovek procent.

Zatímco v roce 2020 byl klíčovým hnacím motorem růstu akcií zejména pozitivní sentiment investorů v důsledku vývoje vakcín, s tím spojených pozitivních zpráv o významných pokrocích a vývoji finální účinné látky, v novém roce ženou akcie vzhůru zejména objednávky vakcín v jednotlivých zemích.

Jednou z nepochybně dobrých zpráv je, že by podle nové studie měla vakcína od Pfizer a BioNTech zabírat i na britskou mutaci koronaviru. Naopak pro akcie společnosti je velmi negativní zprávou sdělení o prodlení dodávek objednaných vakcín do evropských států v souvislosti, s níž chce Itálie podniknout právní kroky. Akcie firmy Pfizer to poslalo do červených čísel a celkově si za poslední měsíc odepsaly 2,4 procenta ze své hodnoty. Akcie společnosti BioNTech si za stejné období odepsaly ze své hodnoty 3 procenta.

Nejvíce si za poslední měsíc odepsaly akcie společnosti Moderna, která je druhou společností, jejíž vakcínou se začalo oficiálně očkovat. Stejně jako její konkurence před pár dny ohlásila dočasné omezení dodávky.

Ale například akcie společnosti AstraZeneca, která vyvinula vakcínu ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, za poslední měsíc vzrostly o 3,7 procenta. Hodnota společnosti roste i s ohledem na to, že vědci pracují na úpravě jejího složení tak, aby byla účinná i proti novým mutacím koronaviru z Velké Británie, Jihoafrické republiky a Brazílie. Jak dlouho bude tento proces trvat však zatím není známo. Vakcínou se momentálně očkuje právě v domovské Británii a čeká se na schválení EMA.

Kartami na trhu ještě může zamíchat společnost Johnson & Johnson, která zveřejnila informace o tom, že na očkování by měla stačit pouze jedna dávka její vakcíny, zatímco všechny ostatní výše zmíněné se musí podávat ve dvou dávkách. Akcie společnosti si v důsledku pozitivních zpráv za posledních 30 dní připsali na hodnotě více než 6 procent. Pokud se společnosti podaří prokázat účinnost vakcíny a následně i dodávky na trh, můžou se akcie společnosti oproti konkurenci potáhnout výrazně nahoru.

Naopak negativní vliv na akcie farmaceutických firem by mohla mít další prodlení související s dodávkami a samotnou výrobou jednotlivých dávek vakcín na různé trhy světa. V případě, že se však dalším prodlevám dodávek podaří zabránit a firmy co nejdříve problémy s výrobou vyřeší, investoři by se mohli potenciálně těšit na další velmi zajímavé zisky.

Martin Krištoff, CFDWorld

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.