CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

15. 08. 2022

0 komentářů

Připlatíme si za letenky? Šéf společnosti Ryanair má jasno

 

Prudký nárůst cen pohonných hmot má dopad nejen na automobilový průmysl, ale v poslední době pravděpodobně také výrazně ovlivňuje výběr prázdninových destinací, které turisté navštěvují díky výhodným nabídkám nízkonákladových leteckých společností. Generální ředitel společnosti Ryanair Michael O’Leary oznámil, že éra levných letenek za méně než 10 eur končí. 

Zpravodajský web BBC uvedl, že letecká společnost již neplánuje nabízet lety za extrémně nízké ceny, protože náklady na pohonné hmoty výrazně rostou. O’Leary dále uvedl, že se očekává, že průměrná cena letenky společnosti se v příštích pěti letech zvýší z loňských 40 eur na přibližně 50 eur, což představuje nárůst o 25 %.

Náklady na dovolenou porostou

Spolu se stále rostoucí inflací a s ní spojeným růstem životních nákladů to pro občany nepředstavuje pozitivní zprávu.  Případní zájemci o dovolenou budou muset za svou vytouženou dovolenou zaplatit řádově desítky procent na osobu. Vzhledem k tomu, že na principu nabídky nízkonákladových letenek fungují i další společnosti, například EasyJet a Wizz Air, lze pravděpodobně očekávat podobný scénář i v jejich případě.

Lidé se zaměřují na levnější alternativy

Na druhou stranu šéf Ryanairu uvedl, že si nemyslí, že by lidé začali snižovat počet letů kvůli zvýšení cen letenek. Je pravděpodobnější, že se při výběru zaměří na levnější destinace, aby udrželi svůj rozpočet v mezích a zároveň si užili příjemnou dovolenou.

REKLAMA

Dopad na akcie společnosti

V reakci na informaci o zvýšení cen letenek se tržní hodnota akcií společnosti během čtvrtečního obchodního dne vyvíjela různorodě, ale nezaznamenala žádné výrazné ztráty.  Zpočátku byla v zelených číslech, ale později své zisky odepsala. V 18 hodin středoevropského času se jeho hodnota pohybovala pod 75 USD za akcii, zatímco těsně po zahájení obchodního dne se pohybovala kolem 75,5 USD za akcii.

Vývoj hodnoty akcií společnosti Ryanair za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)

Komerční lety také čelí kritice kvůli emisím

Komerční letecký průmysl v současné době rovněž čelí tlaku na snižování emisí uhlíku, na něž celosvětově připadá přibližně 2,4 %. Cílem kampaní na toto téma je přesvědčit lidi, aby přešli na jiné druhy dopravy, například silniční (kde se trend pomalu, ale jistě přesouvá k elektromobilitě) nebo železniční.

Olívia Lacenová, Analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.