Pondělí 24. ledna. Svátek má Milena.

Příběh společnosti GameStop může skončit happy endem

akciové trhy 11.03.2021 | 14:29 0 Komentářů

„Současná cenová rally na akciích GameStop je založena na očekáváních silného růstu společnosti v budoucnu. Růst akcií GameStop nemá nic společného s reálnými výsledky společnosti. Je tedy značně chatrný a kdykoliv může přejít do silné cenové korekce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Pandemie koronaviru výrazně ovlivňuje obchodování na burze. Paradoxně vedla k obrovskému vzestupu cen akcií, které se odpoutaly od vývoje v reálné ekonomice. Rovněž akcelerovala příchod retailových obchodníků na akciové trhy. To vytváří dříve nevídané situace, kdy se masa malých investorů koordinuje na sociálních sítích a následně manipuluje trhem.

Nejkřiklavějším příkladem tohoto chování je dění kolem společnosti GameStop. Ještě v srpnu loňského roku se akcie GameStop obchodovala za zhruba 5 dolarů. Na konci loňského roku to však již bylo přibližně 20 dolarů. Takový nárůst u společnosti za zenitem je těžko vysvětlitelný, ale lze jej pochopit s odvoláním na vydání nových herních konzolí a dlouho očekávaných her, které GameStop prodává.

Následně cena akcie vystoupala až na 483 dolarů. V tu chvíli již nešlo o akcie GameStop, ale o obchodní válku mezi velkými institucionálními investory a malými retailovými investory. V této válce vrcholící na konci ledna letošního roku nakonec vyhrál David nad Goliášem. Zatímco retail počítal zisky, velké fondy si lízaly uštědřené rány. Tato situace ukázala, že není radno podceňovat velikost kapitálu, který jsou malí investoři schopni mobilizovat. Stačí jen na základě silného příběhu strhnout dostatečně velkou masu lidí.

Po překvapivém lednovém nárůstu ceny akcií GameStop a kapitulaci velkých fondů se očekávalo, že se vše začne navracet do normálu. V průběhu první poloviny února letošního roku to tak skutečně vypadalo. Cena akcie GameStop spadla pod 50 dolarů a objemy obchodů výrazně klesly. Jenže následující dění nám ukázalo, že celá záležitost ještě není vyřešená a má nečekané pokračování.

Od 23. února cena akcií GameStop vzrostla více než pětkrát. Díky pozornosti, kterou akcie GameStop získaly, byl vytvořen plán na restrukturalizaci společnosti. Počítá se s modernizací a přechodem do online světa. V případě úspěchu tohoto plánu by se akcie Gamestopu mohly stát zajímavou součástí technologicky laděných investičních portfolií. Vznikl by tak krásný americký příběh s happy endem.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.