Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Předčasnou penzi rizikových profesí mají zaplatit zaměstnavatelé

Penze 19.10.2016 | 09:35 0 Komentářů

Koalice se na začátku září dohodla na odchodu do důchodu nejdéle v 65 letech. Dohoda také počítá s předčasnou penzí pro lidi s fyzicky náročnou prací, na kterou mají přispívat povinně i zaměstnavatelé. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové bude řešit koaliční rada.

Lidí s náročnějších profesí je v Česku podle ministryně přibližně 650 tisíc. „Jsou to třeba svářeči, lidé pracující v hutích, těžkém průmyslu, hasiči. Ale třeba také zdravotní sestry, protože se posuzuje i neuropsychická zátěž,“ prohlásila Michaela Marksová.

Zaměstnavatelé by měli podle návrhu povinně posílat peníze do doplňkového penzijního spoření (tzv. třetího pilíře) ve výši tří až čtyř procent hrubé mzdy. V současné době fungují příspěvky společností na důchod na dobrovolné bázi a společnosti si zaměstnanecké výhody odečítají z daní.

Konkrétní podoba povinných příspěvků zaměstnavatelů a platnost zatím v návrhu není. „Další postup bude záležet na vývoji diskuse v rámci koaliční rady,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí, která návrh představí koaliční radě příští pondělí.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.