CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

08. 07. 2024

0 komentářů

Přebytek obchodní bilance již na úrovni loňska

 

Bilance zahraničního obchodu za prvních pět měsíců dosáhla již vyššího salda než za celý loňský rok. Oproti předchozím měsícům květnový výsledek skončil pod odhadem trhu (+28,4 mld. Kč), když vývoz překonal dovoz o 13,6 mld. Kč.

Loading 

V meziročním srovnání nejvíce přispěl k pozitivnímu saldu obchod s elektrickými zařízeními, kde díky zlepšení bilance o 6,4 mld. Kč došlo k přechodu z pasiv do aktiv. Podobným tempem jako v dubnu (-4,5 mld. Kč) se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem, v květnu přesně o 4 mld. Kč. Tradičně příznivý vliv měl i obchod s motorovými vozidly, jehož kladné saldo vzrostlo o 2,7 mld. Kč. Na druhé straně nepříznivý vliv na obchodní bilanci měl zejména vyšší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (-5,2 mld. Kč). Opět se navýšil schodek obchodu s rafinovanými ropnými produkty (-4,1 mld. Kč).

Následuje obchod se základními kovy, jehož záporné saldo ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se zvýšilo o 1,8 mld. Kč. V případě posledně jmenovaného se navíc může schodek dále prohlubovat, jelikož firmy v rámci reportu indexu nákupních manažerů (PMI) uvádějí rostoucí cenové tlaky v potravinách, a právě u základních kovů. To může mít negativní konsekvence na výkon celého českého průmyslu, který je charakteristický kromě vysoké energetické náročnosti také orientací na tzv. těžký průmysl.

Vývoz byl meziročně vyšší o 1,2 % a dosáhl výše 388,4 mld. Kč, zatímco hodnota dovozeného zboží zůstala oproti minulému roku takřka nezměněna (374,8 mld. Kč). V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění ovšem vývoz (-3,2 %) i dovoz (-2,1 %) poklesly. Přebytek obchodní bilance se státy EU se meziročně zvýšil o více než 2 mld. Kč a naopak deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o necelé 2 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu skončila ve všech pěti měsících letošního roku s kladným saldem, v květnu konkrétně ve výši 13,6 mld. Kč. Za pouhých pět měsíců již překonala úroveň celého minulého roku. Očekáváme, že kladná salda obchodní bilance budou následovat i v dalších měsících, kdy by zahraniční poptávka mohla postupně získávat na síle. Dosud byla spíše slabšího charakteru, což limitovalo zejména české exportéry. Rizikem této prognózy je pomalejší než předpokládaný růst v zahraničí a další geopolitický vývoj, kdy kromě Blízkého východu a prezidentských voleb v USA budeme pozorně sledovat další směřování Francie po parlamentních volbách, které s vysokou pravděpodobností vyhrála levicová Nová lidová fronta.

Autor: Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *