Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Pracující důchodci se zatím slevy na dani nedočkali

Penze 25.07.2014 | 10:14 1 Komentář

Pracující důchodce, který se vzdal důchodu za období od 1. ledna 2013 do 31. března 2013, aby si zachoval slevu na dani ve výši 24 840 korun, se žádné slevy nedočkal. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž nestihla změnu provést, slevu tedy neuznala. Věcí se již zabývá i Ústavní soud, který by měl rozhodnout do týdne.

V září loňského roku podal správní žalobu ke Krajskému soudu v Liberci pracující důchodce a daňový poradce Michal Hron, který přerušil pobírání důchodu na jeden den, čímž podle jeho názoru splnil zákonnou podmínku, důchod k 1. lednu 2013 nepobíral.

Pobíráním důchodu k 1. 1. je třeba rozumět jeho výplatu na období zahrnující i 1. leden daného roku. Na tuto skutečnost nemá vliv případné vzdání se výplaty starobního důchodu na období zahrnující tento den spojené s povinností starobní důchod vrátit,“ řekla Jitka Ježková z Generálního finančního ředitelství.

„Technologické možnosti ČSSZ v současné době umožňují promítnout všechny změny v oblasti provádění výplat důchodů za dva až tři měsíce po obdržení žádosti o zastavení výplaty důchodu. Vliv má i datum doručení žádosti na ČSSZ, určená splatnost důchodu a doba potřebná ke zpracování,“ uvedla Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Zdroj: iDnes.cz

Jeden komentář: “Pracující důchodci se zatím slevy na dani nedočkali”

  1. Rych napsal:

    Generální finanční ředitelství, potažmo paní Jitka Ježková, není oprávněno k výkladu § 120 zákona č. 582/1991 Sb., který upravuje pozastavení vyplácení důchodu. Pravomoc výkladu práva náleží soudu. Technologické možnosti ČSSZ nejsou rozhodující, podstatné je vyjádření – rozhodnutí – ČSSZ ve věci zda důchod na konkrétní období důchodci náleží nebo nenáleží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.