CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 01. 2024

3 komentáře

Daňové přiznání 2023: povinnosti starobního důchodce

 

Pro starobní důchodce platí, že nemusí podávat daňové přiznání. Daň z příjmu se totiž ze starobního důchodu neplatí. Pokud má ale osoba pobírající starobní důchod i jiné příjmy, tak v řadě případů má také povinnost podat daňové přiznání.

Loading 

V českém důchodovém systému platí, že státní důchody jsou osvobozené od daně z příjmu. A to až do výše 622 800 Kč za rok (platné pro rok 2023). Nad touto částkou jsou důchody povinné dani z příjmu. Tak vysokého důchodu ale dosahuje jen minimum osob, takže víceméně platí, že důchody jsou od daně z příjmu osvobozené.

Osoby pobírající státní důchod tak nemusí řešit daňové přiznání, ani podávat přehledy o příjmech a výdajích. Pokud ale mají tyto osoby i jiné příjmy, které podléhají dani z příjmu, tak pravděpodobně mají i povinnost podat daňové přiznání.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně z příjmu

 • prodej nemovitosti při splnění zákonných podmínek pro osvobození od daně,
 • tip: přečtěte si článek na serveru hypoindex.cz o osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti,
 • příležitostný příjem do limitu 30 000 Kč za rok,
 • příjem z pronájmu do limitu 20 000 Kč za rok,
 • příjem z prodeje automobilu, který jste vlastnili 1 rok a déle,
 • prodej uměleckého předmětu nebo jiné movitosti,
 • výplaty z penzijního připojištění při splnění podmínek,
 • dary do 15 000 Kč od jednoho dárce a dary od příbuzných
 • a výhry do 1 000 000 Kč,
 • prodej cenných papírů, které jste drželi více než 3 roky
 • nebo u kterých byl příjem nižší než 100 000 Kč za rok.

Pozor: při příjmu vyšším než 5 000 000 Kč můžete být sice osvobozeni od daně z příjmu, ale máte oznamovací povinnost k příslušnému finančnímu úřadu.

Roční zúčtování daně u zaměstnavatele

Pokud máte zaměstnání i při pobírání důchodu, tak se pro vás nic nemění. A zaměstnavatel vám stejně jako dosud může udělat roční zúčtování daně. Neboli při souběhu dvou příjmů, kdy jeden z nich je starobní důchod a druhý je příjem ze zaměstnání, nemáte povinnost podat daňové přiznání. Ve mzdové účtárně můžete do 15. února podepsat roční zúčtování daně.

REKLAMA

Platba daně z příjmu a osvobození od daně

Pokud jste v minulé roce měli příjem osvobozený od daně z příjmu, například příležitostný příjem do limitu nebo jste prodali auto, tak nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Pokud ale jste měli příjem například z podnikání nebo z pronájmu, které sice podléhají dani z příjmu, ale daň z příjmu vám vyšla nulová, tak povinnost podávat daňové přiznání máte. I když ve výsledku nejste povinni platit daň z příjmu.

Kdy platíte nulovou daň z příjmu?

Jako osoba pobírající starobní důchod máte stále nárok na daňové slevy a odpočty. Mezi tu nejznámější daňovou slevu patří daňová sleva na poplatníka. Ta je ve výši 30 840 Kč za rok. Pokud je povinná výše daně z příjmu do limitu, tak na vypočtenou daň z příjmu použijete svou daňovou slevu a výsledná daň je rovná nula. I tak jste ale povinni podat daňové přiznání.

Kdy musíte tedy podat daňové přiznání?

 • Když máte dvě souběžná zaměstnání, ani v jednom vám zaměstnavatel nemůže provést roční zúčtování daně.
 • Při podnikání na živnostenský list, i když podnikáte na vedlejší činnost. V tomto případě navíc musíte podat i přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
 • Pokud máte příjem z pronájmu nad limit a to i v případě, kdy vám vyšla nulová daň z příjmu.
 • Při jiném příjmu, který není osvobozen od daně z příjmu nebo který nesplnil podmínky pro osvobození od daně: prodej nemovitosti, příjem z kryptoměn, příjem z prodeje cenných papírů.
 • Pokud jste realizovali příjem ze zahraničních dividend.
 • Při důchodu vyšším než 622 800 Kč za rok.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Pracující důchodce

Změny pro pracující důchodce od roku 2024

Pro osoby řádně pobírající starobní důchod platí, že po odpracování 360 dní si můžou zažádat o zvýšení důchodového výměru. A také to, že výhodnější pro ně bývá pracovat na DPP a DPČ do limitu, protože v takovém případě nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zdeněk Sukeník

  14 února, 2024

  Během roku jsem pracoval a od září jsem na důchodu,Vyplnňuji jen 1.1 až 31.8. za zdaňovací období a kam píšu,že pak jsem na důchodu?

  Odpovědět

 • Božena Chovančíková

  27 března, 2024

  V r.2023 jsem dostala odměnu od SVJ při ukončení práce ve výboru SVJ. Odměna byla 10 000Kč, srážková daň byla 1500 Kč ( t.j.15%) a vyplacená čistá odměna byla v hodnotě 8500 Kč.Jsem důchodkyně.Musím podávat daňové přiznání?

  Odpovědět

 • Vejvodova

  6 dubna, 2024

  Jsem duchodkyne a delam v svj predsedu mam rocni prijem z teto cinnosti 120 000 kc mam podat danove priznani

  Odpovědět