CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

19. 04. 2021

0 komentářů

Pozor: Tento text škodí Vašemu zdraví!

 

„Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Je zcela nezpochybnitelné, že kouření škodí zdraví. Z tohoto důvodu jsou upozornění na negativní důsledky kouření umístěny na krabičky cigaret. Jak bychom se však měli zachovat k dalším nezdravým výrobkům jako jsou například alkoholické nápoje? Měli bychom na ně rovněž umisťovat ohavné obrázky, které nás budou odrazovat od konzumace?

Tento problém se začíná řešit na půdě Evropské unie. Dokonce se již připravuje legislativa, která počítá s umisťováním zdravotních varování na víno a tvrdé alkoholické nápoje. Vzhledem k návykovosti alkoholu se to mnohým lidem může zdát jako dobrý nápad. Otázkou však zůstává, kam až nás tento styl uvažování může zavést?

Našemu zdraví neprospívá ani nadměrná konzumace uzenin či sladkostí. Určitě by se proto našli lidé, kteří by si přáli, aby na to upozorňovaly obaly těchto výrobků. Pouhými upozorněními to však nemusí skončit. Tak jako jsou na tabák a alkohol uvaleny spotřební daně, mohli bychom se v budoucnu dočkat situace, kdy podobné daně budou uvaleny i na další výrobky.

Zde však úvahy nekončí. Například ekologičtí aktivisté sdruženi kolem organizace ClientEarth nově požadují, aby reklamy na ropné společnosti musely obsahovat zdravotní varování. Vysvětlují to tím, že ropné společnosti výrazně znečišťují planetu a přispívají ke klimatickým změnám. S tím samozřejmě nelze nesouhlasit. Nicméně se stejnou argumentací bychom mohli chtít, aby zdravotní varování byla umístěna do reklam i na celou řadu dalších společností. Mohlo by se jednat například o výrobce elektřiny, plastů či chemických prostředků.

REKLAMA

Nakonec bychom zdravotní upozornění museli umisťovat v podstatě všude. To by však vedlo jen k tomu, že bychom jim přestali věnovat pozornost. Největší radost by z toho zřejmě měly tabákové společnosti, u kterých to všechno začalo. Byla by to krásná ukázka rčení, že všeho moc škodí.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *