CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

08. 12. 2021

0 komentářů

Pozitivní signály o účinnosti třetí dávky vakcíny

 

Nezaměstnanost v ČR nadále klesá. Listopadový podíl nezaměstnaných osob klesl o další desetinu na 3,3 % a meziročně byl nižší o půl procentního bodu. V předkrizovém listopadu 2019 pak činil 2,6 %.

Loading 

Podle metodiky Eurostatu, kde jsou zatím k dispozici pouze údaje za říjen, byla tuzemská míra nezaměstnanosti nejnižší z celé EU. Dnes zveřejněná data MPSV indikují, že si tuto pozici ČR udržela také v listopadu. K dalšímu poklesu nezaměstnanosti došlo v listopadu i přes nepříznivý sezónní efekt, kdy s příchodem chladného počasí ubývá sezónních prací, což běžně vede k vyššímu počtu uchazečů o zaměstnání hlášených na úřadech práce. Poblíž rekordně vysokých úrovní se i nadále pohyboval počet volných pracovních míst nabízených prostřednictvím úřadů práce, který v listopadu dosáhl zhruba 345 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo 0,7 uchazeče o zaměstnání. Dnešní statistiky tak jen potvrzují přetrvávající napětí na tuzemském trhu práce.

Maďarská inflace se v listopadu vyvíjela v souladu s očekáváními a dále vzrostla. V meziročním vyjádření se tamní růst spotřebitelských cen zvýšil z 6,5 % na 7,4 %, když finanční trh očekával 7,3 %.

Polská centrální banka dále zpřísnila svou měnovou politiku. Základní úrokovou sazbu zvýšila o dalších 50 bb na 1,75 %, což bylo v souladu s tím, co trh očekával.

Společnosti Pfizer a BioNTech dnes vydaly prohlášení, že třetí dávka jejich vakcíny výrazně zvyšuje ochranu proti nové mutaci koronaviru omikron. Podle jejich studie by úroveň ochrany proti nové mutaci měla být srovnatelná s tou, které bylo v případě předchozích mutací dosaženo po podání dvou dávek. Podle obou společností by pak vakcína, která bude přizpůsobena specificky mutaci omikron, měla být k dispozici do března 2022.

REKLAMA

Nejistota ohledně účinnosti současných vakcín vůči nové mutaci byla v poslední době jedním z hlavních důvodů vyšší míry volatility na finančních trzích. Dnešní prohlášení společností Pfizer a BioNTech tak finanční trhy vzaly jako pozitivní signál. V průběhu evropského obchodování sice akciové trhy ještě klesaly, po otevření v USA se však již pohybovaly v zelených číslech. Euro vůči dolaru dnes posílilo o 0,5 %, středoevropskému regionu to však nepomohlo a ten tak po většinu dne ztrácel. Česká koruna oslabila o zhruba 0,1 % a obchodovala se poblíž 25,46 CZK/EUR. Nejhůře dopadl polský zlotý, který i přes zvýšení sazeb tamní centrální banky na konci obchodního dne ztrácel 0,5 %.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *