Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Pozitivní obrat v řeckých předvolebních průzkumech…a co dál?

Investice 28.05.2012 | 09:38 0 Komentářů

Tento týden budeme svědky přetahované o pozornost mezi eurozónou a Spojenými státy. V eurozóně bude primárně sledován vývoj na politické scéně. Řecké předvolební průzkumy ukazují, že pod strachem z euro-vyhazovu začíná extrémní levice ztrácet. Pět nových průzkumů ukazuje na vítězství stran hlavního proudu (podporujících spolupráci s MMF) a dva jim dokonce připisují většinu v parlamentu. Současně začíná být o něco veseleji v Irsku, kde roste podpora pro novou rozpočtovou úmluvu, o které budou Irové rozhodovat ve čtvrtečním referendu. (Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny)

Jestli ale eurozónu čeká na počátku týdne určitá úleva, bude mít pravděpodobně velmi krátký život. Předvolební průzkumy v Řecku jsou známé svojí nestabilitou a pravděpodobnost úplného vítězství stran hlavního proudu je malá. I kdyby tyto strany v červnu vyhrály, budou podobně jako extrémní levice chtít změnu v dohodnuté cestovní mapě s MMF a EU. Tu zatím Berlín a řada dalších členských zemí eurozóny odmítá. Riziko neřízeného odchodu Řecka z eura je tak stále vysoké, stejně jako jeho ničivý potenciál.
 
To je nejlépe vidět při pohledu do Španělska, kde banka s pěkným názvem Bankia vyrazila všem analytikům dech, když požádala stát o kapitál v celkové hodnotě 19 mld. eur (přibližně 2 % HDP). Není proto divu, že španělský premiér minulý týden zopakoval, že je třeba “udělat vše pro to, aby Řecko zůstalo v eurozóně”. Řecký euro-exit by řešení současné španělské bankovní krize pěkně zkomplikoval a notně prodražil.

Ve Spojených státech nepůjde v tomto týdnu o nic menšího než o čísla z trhu práce. Ta v posledních měsících byla silná, ale investoři se po právu obávají, že kombinace euro-krize a zpomalující asijské poptávky si může vybrat svojí daň. Čekáme proto slabší přírůstek pracovních míst než trh (115 tis.), a to býkům na optimismu také dvakrát nepřidá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.