CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

06. 10. 2021

0 komentářů

Polská centrální banka na rozcestí

 

Polská centrální banka dnes stojí na rozcestí – tak dlouho světu tvrdila, že současný rychlý růst cen je jen dočasná záležitost tlačená nabídkovými faktory, až inflace vystoupala na dvacetiletá maxima. Není divu, že v Polsku se stala skoro šestiprocentní inflace politickým fenoménem a v denním tisku probíhají mezi centrálními bankéři (ať již současnými či minulými) ostré názorové přestřelky.

Loading 

Připomeňme, že většina vedení polské centrální banky v čele s guvernérem Glapinskim se držela mantry, že na současnou inflaci netřeba reagovat a ekonomice je zapotřebí v čase pandemie co nejvíce pomáhat – tj. držet oficiální úrokové sazby na nule, nakupovat polské vládní dluhopisy a udržovat zlotý slabý (například i devizovými intervencemi). Holubičí pozici NBP pak zesiloval guvernér Glapinski tím, že opakoval svůj neformálně daný vpřed hledící názor, že politika centrální banky nebude utažena až do konce mandátu současného Výboru pro měnovou politiku (RPP), který končí v první polovině roku 2022.

Konec pandemie v Evropě však přinesl Polsku vysokou inflaci, která zde udeřila dokonce silněji než jinde. Nejde přitom jen o ceny energií – tzv. jádrová inflace, která nebere v úvahu ceny potravin a energií, dosahuje v současnosti více než 4 %, což je zřetelně více než horní limit tolerančního pásma cíleného NBP (1,5-3,5 %). S takto vysokou inflací se stávající holubičí postoj NBP stává neudržitelný.

Vedení NBP bude tedy muset udělat obrat o 180 stupňů a půjde o to, jak rychle se tak stane. Na zvyšování oficiálních úrokových sazeb v Polsku již včera bylo pozdě a tak by bylo ideální, kdyby RPP zvedl úroky již dnes. Takto rychle s ohledem na dříve dané „sliby“ guvernéra Glapinského to však v NBP asi nepůjde. Asi nejpravděpodobnější scénář je ten, že NBP ve svém komentáři k dnešnímu rozhodnutí bude avizovat přitvrzení měnové politiky na listopadovém zasedání, kdy bude zveřejněna nová inflační prognóza. Z komentáře by zároveň asi měla zmizet větička o tom, že NBP je připravena uvolnit měnovou politiku i skrze intervence proti zlotému.

K výše uvedenému je však nutné dodat jedno varování: ve hře jsou i dva jiné scénáře – kromě toho jestřábího (zvýšení sazeb již dnes) je ve hře i varianta, že NBP nezmění na svém hodnocení ekonomiky téměř nic. Obětí takového ultra-holubičího rozhodnutí by nepochybně byl zlotý s tím, že NBP by v následujících měsících musela přijít s daleko agresivnějším utažením měnové politiky, jež by centrální bance vrátilo ztracenou anti-inflační kredibilitu.

REKLAMA

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *