Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Podvodníci lákají peníze od seniorů pomocí falešných SMS zpráv

Banky 24.08.2018 | 14:33 0 Komentářů

Pravděpodobně stovky českých seniorů obdržely včera klamavé SMS zprávy. Podvodníci zasílají zprávy, ve kterých vyzývají příjemce, aby zaplatili až tisíce korun za zboží, které jim bude během několika dní doručeno. Evropské spotřebitelské centrum varuje, aby senioři zboží, které si neobjednali, nepřebírali a neplatili.  

„V každé SMS je uvedeno jiné zboží za jinou cenu. Jednou jsou to prášky na hubnutí za 1 580 korun a podruhé třeba náplasti za 2 500 korun. Dále jde o fixační pomůcky na pokřivené palce, kapky do uší, ale i přípravek na čištění motoru,“ uvedl Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci (ČOI).

Na centrum a poradenskou linku ČOI se již obrátily desítky seniorů s žádostí o radu, co v takové situaci dělat. Text zprávy je vždy podobný. „Vážený zákazníku, Vaše zásilka s (název zboží) byla odeslána a během několika dní bude doručena (název společnosti). Připravte si částku (výše částky) Kč pro doručovatele. Hezký den!,“ uvedlo Evropské spotřebitelské centrum.

Senioři, kteří dostali klamavou SMS, uvádějí, že si stejné či podobné zboží již před několika lety objednali od polské společnosti Reverse logistics. „Zjistili jsme, že je kontaktovala polská logistická společnost, která distribuuje většinou zdravotní pomůcky a přípravky pro lidi ve vysokém věku. Tato skupina spotřebitelů patří mezi nejzranitelnější – hrozí tedy, že by mohli doručené zboží převzít a zaplatit. Proto jsme považovali za nutné informovat média a veřejnost co nejdříve,“ dodal Ondřej Tichota.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.