Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Akciové trhy na křižovatce

Akciové trhy nevykročily do roku 2008 zrovna tou správnou nohou. Během prvních pár dní obchodování registruje většina světových burz výrazné ztráty. Kam až mohou klesnout české tituly podle analytika PAVLA HADROUŠKA a TOMÁŠE ROJÍKA z Fio, burzovní společnosti?

Mezi hlavní důvody propadů na akciových trzích patří obavy investorů z pokračující hypotéční krize, stále ještě neznámé dopady angažovanosti finančních institucí v daném sektoru a horkým tématem je případná recese americké ekonomiky.

Mezi českými tituly pokračuje v návaznosti na problémy sektoru v zahraničí propad akcií realitních firem ECM (-24 %), Orco (-17 %), výrazně ztrátová je nadále Erste (-15 %). Ve srovnání s úrovněmi na začátku roku se však vybírání zisků podepsalo také na špatné výkonnosti ČEZu (-6 %) či Unipetrolu (-7,5%).

I když považujeme vývoj v některých sektorech za přehnaný (zahraniční technologie, domácí reality a vybrané bankovní tituly) a v jejich kurzu by již mělo být započítáno případné zpomalení globální ekonomiky, nelze současný vývoj na trzích podceňovat. Indexy se nachází na důležité křižovatce, která může signalizovat změnu dlouhodobého trendu a po krátkodobé rally pokračování poklesu.

Z krátkodobého pohledu by trhy mohly pravděpodobně zastavit současný pokles (spekulace na snižování úrokových sazeb v USA, dobré výsledky firem za 4Q). Volatilita však zůstane a zůstává otázkou zdali nevyužít případného růstu k redukci pozic.

Z krátkodobého pohledu uvádíme případné úrovně podpory domácího trhu, jestliže nedojde ke krátkodobému růstu a klesající trend zůstane zachován.


Poznámka: Tučně je varianta, u které odhadujeme nejvyšší pravděpodobnost.

5 komentářů: “Akciové trhy na křižovatce”

 1. Honzajs napsal:

  Podle mne hrozí přelití bankovní krize do sektoru prime hypoték. Vždyť už teď delikventní prime hypotéky činí 1/3 všech delikventních hypoték. Nejde tedy jenom o problém subprime hypoték.

  Delikvence prime ARM hypoték jsou necelá 4% (u subprime je to 15%), ale díky rozsahu trhu to dělá bankám problémy.

  Polovina neplatičů prime hypoték měla hypotéky s pohyblivou sazbou nebo jenom se splátkou úroků, někdy ani to ne, jistina se dokonce navyšovala. No a teď přichází doba přechodu na standardní podmínky. Refinancování v dnešní době nepřichází v úvahu. Takže rázem jim splátky vyskočily třeba i o 100% nebo i více a to oni nezvládají. Životní náklady lidí totiž rostou rychleji než je vykazovaná míra inflace.

  Podle mne lidé sázeli na rostoucí ceny nemovitostí a to, že až přijde doba splácení i jistiny, oni svůj úvěr prostě přefinancují jiným podobným a opět budou platit jenom úroky. No a finální splátka měla být kryta prodejem zhodnocené nemovitosti.
  Prostě Business plán, který nevyšel. Byl postaven pro býčí trh nemovitostí a politiku „nulových“ sazeb na základě minulosti.

  Jenom Citi už byla nucena přitáhnout 20 mld USD, aby se udržela nad vodou.

  Zahraniční investice do US bank rostou velmi rychle. Teď jsem jenom o to, jaké limity pro investice do bankovního sektoru mají tito zahraniční investoři.

  Očekávám další výrazné ztráty bank v roce 2008. Pokud by banky narazily během roku 2008/9 na neochotu k dalším investicím, půjde opravdu do tuhého a budou následovat velmi tvrdá vyjednávání o podmínkách investic.

  No, uvidíme časem.

 2. Procházka napsal:

  Já vim, není to dobré omezovat diskusi na hledání chyb v textu,
  ale snad prominou,
  u akcií se nejedná o RALLYE, ale o RALLY.
  Jarní rally akcií 2008 a podzimní rally akcií 2008 a zimní rally akcií 2008,
  máme se na co těšit letos.

 3. Ladis napsal:

  Páni vybírají akcie podle jména, zcela ignorujíce fundament. Akcie Porsche je neůnosně předražená, růst zisku firmy je nepatrný, nevýhodné PEG 2. Chef firmy Porsche vyraboval letos z firmy 60 milionů euro na úkor akcionářů, kteří jsou okradeni na dividendách s výnosem jen 0.5% z kurzu. A tak je Porsche jedna z nejhorších akcií v Německu. Vždyť máme taky akcie atraktivní a levné s PEG 0.5 až 0.7 , nebo s dividendou 5% z kurzu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.