CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

19. 09. 2019

0 komentářů

Podle Čechů by neměly být dluhy odpouštěny. Dlužníci mají splatit alespoň 40 procent

 

Průzkum agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů prokázal, že většina občanů je proti odpouštění dluhů. Dlužníci by měli splatit alespoň 40 % svých dluhů. Zvláštní pomoc si zaslouží pouze ti, kteří se zadlužili vinou nešťastných okolností, mezi něž patří například nemoc.  

„Postoj veřejnosti je v tomto ohledu výrazně méně tolerantní než novela insolvenčního zákona, která od června zmírnila pravidla oddlužení a zrušila dřívější podmínku, že dlužník musí v jeho průběhu splatit věřitelům minimálně 30 procent dlužné částky,“ uvádí prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Pomoc jak zákonnou, tak finanční, jsou občané ochotni nabídnout drobným věřitelům. Jedná se především o zaměstnance, kteří nedostali výplatu, a samoživitelé, v jejichž prospěch by respondenti souhlasili se zavedením zálohovaného výživného. Pomoc státu si podle dotázaných zaslouží i firmy, které se ocitly v problémech z důvodu neplacení faktur dlužníky. Naopak k pomoci dlužníkům, kteří si vzali nevýhodný úvěr, se staví veřejnost skepticky.

Další otázky se týkaly exekučního řádu, k němuž budou v poslanecké sněmovně na podzim projednávány dvě novely týkající se slučování exekucí, povinné úhrady záloh na náklady exekuce a zavedení teritoriality exekutorů. „Průzkum ukázal, že mezi širokou veřejností – stejně jako mezi velkou částí odborníků – převažuje názor, že by věřitel měl mít právo vybrat si svého exekutora, a zároveň také, že má větší právo na to mít exekutora ve své blízkosti než dlužník,“ uvedl Staněk.
Zdroj : Aktuálně.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

ZPP Advisory aneb Pavel Kočalka opět na scéně

Tématem poslední doby je poškozování klientů přetáčením smluv životního pojištění. Není divu, že se toho chytli i podnikavci, kteří na „obraně klientů před zlými pojišťovnami a zprostředkovateli“ chtějí vydělat. Jedním z nich je i Pavel Kočalka, proslulý již od kauzy Capital Partners. (Aktualizováno 27. 7. 2016 v 17. hod. o vyjádření ZPP Advisory)

Text: Petr Zámečník

19. 07. 2016

Peníze - eura - bankovky - ruličky

Dlužnický Kocourkov: Čím větší dluh, tím větší pán

V posledních dnech, týdnech a měsících byla zahájena dosti obsáhlá diskuse o vzájemném postavení věřitelů a dlužníků. Viditelná je v oblasti exekucí, kde právní stát čelí legislativní smršti opravdu té nejpochybnější kvality z pera skupiny poslanců, především zákonodárců z hnutí Úsvit.

Text: Luboš Smrčka

29. 04. 2014

Oddlužování: Ponurý pokrok na cestě k růstu

Dění na trzích dnes ovlivňují jak měnové experimenty, tak oddlužování a dopady sestupné fáze úvěrového cyklu, doprovázené snahou o snížení finanční páky a tendencí k poklesu cen aktiv. Období oddlužování a inflace držené na uzdě může trvat déle, než se obecně očekává. V takovém případě budou vítězit investiční strategie nabízející likviditu a kvalitu, výnos bude až na druhém místě.

Text: Radovan Novotný

09. 02. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *