Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Podle Čechů by neměly být dluhy odpouštěny. Dlužníci mají splatit alespoň 40 procent

Vývoj ekonomiky 19.09.2019 | 13:01 0 Komentářů

Průzkum agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů prokázal, že většina občanů je proti odpouštění dluhů. Dlužníci by měli splatit alespoň 40 % svých dluhů. Zvláštní pomoc si zaslouží pouze ti, kteří se zadlužili vinou nešťastných okolností, mezi něž patří například nemoc. 

„Postoj veřejnosti je v tomto ohledu výrazně méně tolerantní než novela insolvenčního zákona, která od června zmírnila pravidla oddlužení a zrušila dřívější podmínku, že dlužník musí v jeho průběhu splatit věřitelům minimálně 30 procent dlužné částky,“ uvádí prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Pomoc jak zákonnou, tak finanční, jsou občané ochotni nabídnout drobným věřitelům. Jedná se především o zaměstnance, kteří nedostali výplatu, a samoživitelé, v jejichž prospěch by respondenti souhlasili se zavedením zálohovaného výživného. Pomoc státu si podle dotázaných zaslouží i firmy, které se ocitly v problémech z důvodu neplacení faktur dlužníky. Naopak k pomoci dlužníkům, kteří si vzali nevýhodný úvěr, se staví veřejnost skepticky.

Další otázky se týkaly exekučního řádu, k němuž budou v poslanecké sněmovně na podzim projednávány dvě novely týkající se slučování exekucí, povinné úhrady záloh na náklady exekuce a zavedení teritoriality exekutorů. „Průzkum ukázal, že mezi širokou veřejností – stejně jako mezi velkou částí odborníků – převažuje názor, že by věřitel měl mít právo vybrat si svého exekutora, a zároveň také, že má větší právo na to mít exekutora ve své blízkosti než dlužník,“ uvedl Staněk.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.