CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

ZPP Advisory aneb Pavel Kočalka opět na scéně

 


 

Přetáčení smluv životního pojištění s cílem maximalizovat provize na úkor klienta je téma, které v posledních letech rozeznělo i kuloáry poslanecké sněmovny. A pod stejnou záminkou, pod jakou se rozhodli chránit zájmy pojišťoven poslanci, vznikají i společnosti, které si chtějí na poškozování klientů také přivydělat, tentokrát na jejich ochraně. Některé z nich jsou nepochybně seriózní a staví se za zájem klientů. Jiné ovšem stejně jako nepoctiví zprostředkovatelé staví svůj zájem na první místo.

Jednou z nejnovějších společností vymáhajících po pojišťovnách náhradu škody pro klienty poškozených mimo jiné přetáčením smluv, je ZPP Advisory. Vznikla 4. 4. 2016. Její historie ovšem tento mezník přesahuje mnohem dále zejména vzhledem ke svému zakladateli – Pavlu Kočalkovi, který je známý již z dob kauzy Capital Partners a již jednu „spotřebitelskou“ společnost KLV Consulting založil a provozoval. Do čích rukou a za jakou cenu se svěří poškozený klient ve společnosti ZPP Advisory?

Zářná dráha Pavla Kočalky v kostce

Jméno Pavla Kočalky se veřejně vyskytlo v souvislosti s kauzou Capital Partners. Ta byla Českou národní bankou (ČNB) nejprve koncem roku 2010 pokutována 20 mil. Kč za poškozování klientů nadměrným obchodováním (churningem) a následně ukončila činnost. Pavel Kočalka se v této souvislosti několikrát ohrazoval, že nikdy nepracoval pro společnost Capital Partners, ale pro investičního zprostředkovatele na Capital Partners navázaného. I tak získal bohaté zkušenosti s churningem.

Poprvé Pavel Kočalka využil své zkušenosti v bulharské společnosti Global Market. Ta se zabývala především získáváním klientů a obchodování prostřednictvím techniky „boiler room“, kdy vázaný zástupce nabízející obchody nejčastěji s akciemi nepotřebuje nic než tužku a papír a ruch ostatních obchodujících. Cílem je přesvědčit klienta k libovolnému obchodu – a za něj inkasovat provize.

Tip: Více o boiler room viz „Boiler room: Podvod při investicích do akcií“.

REKLAMA

„Pavel Kočalka působil jako generální ředitel společnosti Global Markets a v roce 2005 také pracoval pro investičního zprostředkovatele Capital Partners. Rozdíl mezi Kočalkou a českými obchodníky s cennými papíry je jeden a to podstatný. Za jeho více než 3leté funkční období, kdy byl vlastníkem a CEO Global Markets, nebyla společnosti udělena ani jedna pokuta od národní banky! To ovšem nemohou tvrdit naši obchodníci,“ zaslala k článku vyjádření KLV Consulting.

KLV Consulting byla další štace Pavla Kočalky. V této spolenčosti již „hájil“ zájmy klientů poškozených finančními zprostředkovateli, přičemž se soustředil především na to, co mu bylo blízké – churning. Již v té době se ale neostýchal přijmout i případy životního pojištění.

Kam s ním? aneb KLV Consulting do Bulharska

Pavel Kočalka svým podnikáním nezamířil do Bulharska jedinkrát. Jeho „spotřebitelská“ organizace KLV Consulting změnila majitele z Pavla Kočalky na Bulharku s pražskou adresou Mariya Valerieva Serafimova již 3. května 2013. Pavel Kočalka zůstával jednatelem společnosti. Proč se zbavil obchodního podílu? Zřejmě kvůli exekucím, kterých měl na sobě nespočet, a aktuálně probíhajícímu povolenému oddlužení – osobnímu bankrotu.

KLV Consulting byla i v souvislosti s Pavlem Kočalkou propírána v médiích stran nevybíravých technik i vůči klientům, kteří museli platit nemalé částky „za posouzení případu“, a přeposílání zakázek na vytvoření „znaleckých posudků“ na spřátelené firmy. I proto zřejmě Pavel Kočalka založil novou společnost ZPP Advisory. Jenže co s tou starou?

REKLAMA

Obchodní rejstřík vypovídá o mnohém. K 30. červnu 2016 se Pavel Kočalka zbavil funkce jednatele společnosti KLV Consulting (zapsáno 26. května 2016) a ta tak zůstala bez jednatele. Navíc ji k 26. květnu 2016 zároveň „odstěhoval“ do Bulharska, když byla převedena z bulharské občanky žijící v Praze na Bulhara žijícího ve Vidini v Bulharsku a majitelem se oficiálně stal Lyudmil Krasimirov Petrov. A pokud se někdo cítí být poškozený činností KLV Consulting, může se soudit…

ZPP Advisory aneb S novým jménem staré praktiky

ZPP Advisory Pavla Kočalky se zaměřuje pouze na pojistné smlouvy životního pojištění. ZPP v názvu znamená „Zastánce práv pojistníků“. Co ale pojistník může čekat, pokud se na ZPP Advisory obrátí, nebo, což je častější, je ZPP Advisory osloven?

V prvé řadě musí poškozený(?) klient pojišťovny zaplatit částku 13 tis. Kč + DPH z částky 20 tis. Kč + DPH jako paušální odměnu za poskytování služeb (vypracování Zprávy partnerským znalcem v oboru, který dokládá poškození). Zbývajících 7 tis. Kč + DPH prý znalci uhradí ZPP Advisory.

Podaří-li se dohodnout či vysoudit s pojišťovnou narovnání, má podle smlouvy náležet 25 % z vymožené částky (bez odkupného) společnosti ZPP Advisory. K částce ovšem bude připočteno ještě DPH ve výši 21 %.

REKLAMA

Odměna za služby je zjevně ošemetné téma, neboť smlouva explicitně uvádí: „Příkazce (klient – pozn. red.) se zavazuje zachovávat mlčenlivost o všech náležitostech této Smlouvy, a to zejména o podmínkách Odměny za Služby.“

Jedním z nedostatků předešlé KLV Consulting bylo, že nabízela zastupování klientů, aniž měla advokátní licenci. Součástí smlouvy, kterou má redakce k dispozici, je i plná moc pro advokáta. Ovšem nic jiného než plná moc o advokátu nehovoří…

Dluhy, dluhy, dluhy…

Pavel Kočalka od roku 2014 prochází oddlužením (osobním bankrotem). V počátku insolvenčního řízení se přihlásilo 6 věřitelů s celkovými pohledávkami ve výši téměř 10,8 mil. Kč, přičemž největším věřitelem byla Hypoteční banka, které Pavel Kočalka dlužil 10,22 mil. Kč. Jednoho věřitele (Cyrrus s pohledávkou 10 tis. Kč) insolvenční správce nepřijal.

Následně se ale počet věřitelů rozšířil na 7 nezajištěných s pohledávkami přes 4,4 mil. Kč a 3 zajištěné s pohledávkami téměř 35,7 mil. Kč.

Dluhy měl Pavel Kočalka splácet z průměrného čistého příjmu 16 733 Kč měsíčně, dvou stavebních spoření s naspořenou částkou přes 90 tis. Kč a rozestavěné nemovitosti v odhadní ceně 8,95 mil. Kč. Očekávaná splátka v 5 letech pro nezajištěné věřitele by byla 116 100 Kč, tedy 2,63 % z povinných minimálních 30 %. V první instanci tudíž oddlužení doporučeno nebylo. Musel by si zajistit dodatečný měsíční příjem 22 tis. Kč.

Po redukcích a popírání dluhů nezajištěných věřitelů a získání daru 21 tis. Kč měsíčně od matky se podařilo Pavlu Kočalkovi 15. dubna 2014 zahájit proces oddlužení. Ovšem již v prvních třech měsících osobního bankrotu splátkovým kalendářem se dostal do prodlení a nesplácel tolik, kolik měl. A ani zajištění věřitelé na tom nebyli o mnoho lépe – nemovitost v odhadní ceně 8,95 mil. Kč byla vydražena jen za 3,2 mil. Kč.

Poslední zpráva o plnění oddlužení k dubnu 2016 hovoří o úhradě 396 347 Kč (8,89 % dlužné částky nezajištěných věřitelů), což by odpovídalo 21,55 % úhrady v 5 letech. Aby splnil povinných 30 % úhrady dlužné částky, musí aktuálně doplatit 92 835 Kč.

Příjem dle insolvenčního rejstříku plynul Pavlu Kočalkovi z postu jednatele KLV Consulting. Toto místo ale již opustil. Ve své nové společnosti ZPP Advisory se tedy bude muset hodně otáčet, aby naplnil podmínky oddlužení. A jak taková snaha může dopadnout na klienty „spotřebitelské organizace“?


Vyjádření ZPP Advisory (publikováno 27. 7. 2016 v 17. hod.): „Uvedená fakta o ZPP Advisory a osobě Pavla Kočalky se nezakládají na pravdě. V současné době jsme zahájili kroky v trestněprávní rovině a budeme na Investujeme.cz podávat trestní oznámení za pomluvu.“

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024 – dominuje zajištění na penzi

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejte se přehledně na jednotlivé změny.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

06. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • §

  20 července, 2016

  A opět naše oblíbené životní pojištění…ještě se někdo diví, že byla novela zákona přijata v podobě, v jaké míří do Senátu a k podpisu panu prezidentovi ? Ukažte mi na českém trhu profláknutější nebo kontroverznější produkt s tak špatnou pověstí a renomé. Běžný smrtelník se pak nediví, že jsou přijímány zákony jako např. ten Šinclův.

  Odpovědět

 • Radek

  20 července, 2016

  Aha, a proto se poslanci soustředí na to, jak omezit jeho distribuci, míto toho, aby v prvé řadě dali na jevo, že ten produkt, jak je nastavený, je k ničemu. A tak ho budou dál daňově podporovat.

  Odpovědět

 • karel

  20 července, 2016

  Bez ohledu na ‚predmet podnikani‘ je to takovy hezky priklad ceskeho podnikani ve financich (vcetne bankrotu a pristupu k nemu).

  Kdo se jeste muze divit, ze ‚financni poradce‘ je na zebricku respektu k profesi nekde u dna.

  Odpovědět

 • Radek

  20 července, 2016

  Mno… pan Kočalka s finančním poradenstvím nemá nic společného.

  Odpovědět

 • Pedro

  25 července, 2016

  Drzost těchto pochybných podnikatelů nezná mezí. Lidé, kteří si neumějí udělat pořádek ve vlastních financích mají ještě odvahu radit ostatním. A nedivil bych se, kdyby si nějaký blázen poradit nechal, lidé jsou nepoučitelní.

  Odpovědět

 • Radek

  27 července, 2016

  ZPP Advisory (pan Kočalka?) k článku vydalo vyjádření: Uvedená fakta o ZPP Advisory a osobě Pavla Kočalky se nezakládají na pravdě. V současné době jsme zahájili kroky v trestněprávní rovině a budeme na Investujeme.cz podávat trestní oznámení za pomluvu.“

  Takže to shrňme:

  • – pan Kočalka neměl nikdy nic ani vzdáleně společného s Capital Partners
  • – pan Kočalka neměl nikdy nic společného s Global Markets
  • – pan Kočalka nikdy neměl ani neprodal společnost KLV Consulting
  • – pan Kočalka není předlužený až nad hlavu a neprochází osobním bankrotem

  Zjevně jsou lživé informace uvedené v Obchodním rejstříku i Insolvenčním rejstříku… asi by měl p. Kočalka podat trestní oznámení na ministerstvo spravedlnosti, které má rejstříky pod patronátem :-D.
  Jo, a taky na KLV Consulting, to je také citováno v článku ;-).

  Odpovědět

 • petr

  10 srpna, 2016

  clanek skoro jak na objednavku od pojistoven a poradcu, kterym se to nehodi do kramu. Kdyz se napise A ma se napsat i B. Tim myslim kolik klientu jiz bylo ze strany pojistoven vyrovnano. Coz je i dolozitelne. To uz autor nezminuje. Dalsi veci jsou pripady podane u financniho arbitra, ktere jsou pred vydanim rozhodnuti. Bohuzel rychlost teto instituce je ponekud nizka. Ale to je zase otazka na financniho arbitra a jeho zrizovatele.

  Odpovědět

 • Radek

  15 prosince, 2016

  Myslím si že pan Kočalka je pěkný hajzl a hajzl by se měl spláchnout.

  Odpovědět

 • Kočalkova blbá matka

  27 dubna, 2017

  Kočalka je zmrd!

  Odpovědět

 • Kokot, Lhář,Vyděrač.

  26 listopadu, 2019

  Potvrzuji a souhlasím.

  Odpovědět

 • Michal

  24 května, 2017

  Pan Kočalka a Unie ochrany spotřebitelů a investorů.. : Žádná nezisková organice.. je to jen vymyšlená organizace, která má za účel nalákat lidi co byli údajně poškozeni obchodníky s CP a Pojišťovnami k dalšímu obchodování. Nic nevyřeší a jen odkáže na stránky finančního arbitra, kde si to musíte vyřešit sám. Je to jen krytí a vyvolání důvěry v lidech k této instituci a posléze budou odkázáni ke ´´skvělému´´ obchodníkovi Tradecentrum.com či možná i další obchodníci, kde si mohou zhodnotit peníze.. Výsledek stejný.. spoustu lidí co přijde o peníze.. Nadměrné obchodování a vypoplatkování.. Pořád stejná písnička na kterou je pan Kočalka zvyklej. Jen to dělá skrz svoje volavky, kteří se vystavují problémům u ČNB. Nedoporučuji

  Odpovědět