Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Podle analytiků nezaměstnanost ještě poroste. Zlepšení očekávají na jaře

Investice 09.12.2013 | 12:27 0 Komentářů

Listopadové údaje o nárůstu míry nezaměstnanosti na 7,7 procenta ukazují, že situace na trhu práce je sice stabilizovaná, ale nijak zvlášť se nelepší. Kvůli sezonním faktorům nezaměstnanost v prosinci ještě klesne. Problém je, že nevalný výkon ekonomiky zapříčinil to, že nevznikají nová pracovní místa.

Situace na trhu práce se prozatím nijak nelepší. Problémem trhu práce je nedostatek volných pracovních míst. Oživení ekonomiky musí nabrat větších obrátek a trvat delší dobu, aby firmy začaly nabírat nové zaměstnance a nezaměstnanost mohla začít klesat,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Za listopadovým vzestupem nezaměstnanosti stály výlučně sezonní faktory související s nástupem zimy. Po očištění o sezonní faktory vykazuje trh práce stabilizaci,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Nezaměstnanost podle něj dosáhla svého dna v červnu, od té doby na ni začínají opět působit negativní sezonní faktory. „Nezaměstnanost by tak na konci roku měla nepatrně přesáhnout úroveň osmi procent,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.