Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Podíl nezaměstnaných v březnu klesl na 3,5 %

InvesticeMakro 10.04.2018 | 13:26 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných v březnu v České republice dále klesla a drží se nejnižší z celé Evropské unie. Úřad práce evidoval 263 608 uchazečů o zaměstnání a 253 522 volných pracovních míst. 

„Trh práce je přehřátý a situace se s příchodem sezónních prací bude dál zhoršovat. Méně efektivní firmy tento tlak nevydrží a budou odcházet z trhu. Uvolněná pracovní síla však velmi rychle najde nové uplatnění,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Počet uchazečů o zaměstnání sice činil více než 263 tisíc, dosažitelných jich ale bylo jen 240 773. Výrazně rostl i počet volných pracovních míst. Ten historicky vůbec prvně přesáhl počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Na jednoho uchazeče o zaměstnání tedy připadá už více než jedno volné pracovní místo. To potvrzuje, že situace na trhu práce je extrémně napjatá.  Nedostává se pracovníků jak v průmyslu, tak i ve stavebnictví, kde nedostatek pracovní síly již může limitovat výstup těchto odvětví,“ dodává Jana Steckerová, ekonomka investičního bankovnictví Komerční banky.

Jde přitom především o dělnické profese, kterých se nedostává stále více. Firmy hledají především montážní dělníky, pomocné pracovníky ve stavebnictví a ve výrobě, řidiče, řemeslníky, svářeče atp. Žebříček deseti nejhledanějších pozic se za poslední rok v podstatě téměř nezměnil,“ vypočítává nedostatkové profese Petr Dufek, analytik ČSOB.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.