Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Po zrušení sankcí vůči Íránu klesly ceny ropy

Investice 19.01.2016 | 14:20 0 Komentářů

Reakce trhu dává smysl, když si připomeneme předchozí vlnu íránské ropy. Další otázkou je, jak rychle dokáže Írán zvýšit dodávky. Pro Írán nemá smysl ropu produkovat, když se neprodá. Potenciální vstřícné gesto Ruska by mohlo vést ke snížení produkce ropy v Saudské Arábii. Stále více producentů ropy se ocitá nad propastí.

V pátek se ropa prodávala v očekávání víkendového zrušení sankcí vůči Íránu a v pondělí se rozprodávala znovu poté, co se zákaz obchodování stal historií. Oslabení, které jsme vnímali od července loňského roku, bylo částečně podpořeno očekáváním zrušení sankcí. Jakmile se prach usadí a ropa překoná prvotní reakci, přijde otázka, jak rychle bude Írán schopen a ochoten zvýšit nabídku. 

Brent ropa zatím během ledna ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty a 38 % od 4. prosince, kdy jednání Opec skončilo neshodou:

clipboard01_14

Zdroj: SaxoTraderGo. Díky SaxoTrader si můžete vytvářet své vlastní grafy. 

Ze skladů by mohlo velmi rychle vyplout až 24 supertankerů a právě tato prvotní záplava ropy je tím, čeho by se měl trh v nejkratším období obávat.

Ve střednědobém horizontu však předpokládáme, že produkce ropy poroste postupně. Zaprvé proto, aby nedocházelo k dalšímu tlaku na cenu, a za druhé proto, že znovu vybudovat síť odběratelů chvilku potrvá. Nemá smysl ropu produkovat, pokud ji nedokážete prodat.

Roky sankcí a nízkých investic také zřejmě znamenají, že nějaký čas potrvá, než se vše vrátí na úroveň před uvalením sankcí.

Minulý týden uvedl ruský Transneft, že by ruský export mohl zpomalit o 6,4 % proti roku 2015. Pokud tomu tak bude, mohlo by jít o vstřícné gesto vůči zemím Opec, na které se čekalo a které by mohlo vést k potenciálnímu snížení produkce na straně Saudské Arábie.

Hedgeové fondy zřejmě v týdnu končícím 12. lednem společně nashromáždily rekordně krátké hrubé pozice v objemu více než 400 milionů barelů u ropy WTI a Brent. Údaje o WTI byly zveřejněny v pátek, Brent dnes ve 12 hodin. 

Spekulativní krátké sázky na Nymex WTI ropu vyskočily minulé úterý o 14 %. Když k tomu přidáme krátké pozice ICE WTI a Brent ropy, celkové hrubé krátké pozice zřejmě překročí 400 milionů barelů:

clipboard02_5

Prognóza na nejbližší období zůstává slabá, ale vzhledem k tomu, že letos už ropa spadla o téměř čtvrtinu a od jednání Opec 4. prosince o téměř 40 %, očekáváme nyní konsolidaci. Může se stát cokoli, zejména když do hry vstoupí politika, a to zejména nyní, kdy stále více producentů ropy stojí nad propastí.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.