CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

02. 02. 2017

0 komentářů

Plánuje Trump sražení dolaru?

 


 

Riziko toho, že americký prezident Trump bude usilovat o politiku slabého dolaru, neustále roste. Tento krok by, koneckonců, dával smysl pro jeho „program“, protože export je nezbytný nejen pro růst, ale pojí se také s potřebami vysoce zadlužených rozvíjejících se trhů. Oslabení dolaru by pro ně znamenalo ulehčení břemena od rostoucích (zejména v dolarech vyjádřených) kapitálových nákladů na úrocích.

Mezi nynější situací a rokem 1985 můžeme najít výrazné ekonomické paralely, když země G5 podepsaly dohodu „Plaza Accord“, která měla podpořit růst prostřednictvím slabšího dolaru.

Jak uvádí Investopedia:

„Spojené státy zažily v letech 1983 a 1984 3% růst HDP a schodek běžného účtu dosahoval cca 3–3,5 % HDP. Evropské státy mezitím zažívaly negativní růst HDP mínus 0,7 % a obrovské přebytky obchodu. To samé se dělo i v Japonsku. Obchodní schodky obvykle vyžadují zahraniční financování.

V první polovině osmdesátých let nakupovalo Japonsko a Západní Německo americké dluhopisy, směnky a dlužní úpisy díky přebytku obchodu ve snaze financovat tak schodek běžného účtu na účet svých ekonomik. Bylo jen otázkou času, kdy se měla objevit protekcionistická opatření, která by nejen poškodila domácí růst Spojených států, ale vedla by k obchodním válkám, které by rozbily celý systém obchodu pro všechny národy.“

REKLAMA

Zastávám názor, že se objeví jeden z následujících tří přístupů vedoucí k politice slabého dolaru:

Nepřímá metoda: Tento přístup by znamenal, že američtí politici podpoří zahraniční měny. Podobnou situaci jsme nedávno zažili s Čínou, a dnes opět s Německem.

Přímá metoda, verze 1.0: Uvidíme implementaci nové dohody Plaza Accord – tzv. „Trump Tower Accord“, kdy bude G8 donucena usednout k jednacímu stolu s americkou vládou, která jednoznačně zastává politický přístup „zajatce nebereme“.

Přímá metoda, verze 2.0 (naše nejoblíbenější): Uvidíme politiku de facto slabého dolaru podobnou politice bývalého prezidenta Richarda M. Nixona, jehož ministr financí John Connely řekl zástupcům G7 při jednání roku 1971 v Římě, že „americký dolar je naše měna, ale váš problém“.

REKLAMA

Jsem přesvědčen, že prezident Trump vidí v Nixonovi vzor. To zahrnuje drsná prohlášení, nepřátelský postoj vůči médiím a nacionalistickou politiku. Kromě toho oba prezidenti svůj mandát získali na základě touhy po změně: Nixon měl Spojené státy vyvést z Vietnamu a Trump má pomoci „ztraceným Američanům“.

Kromě toho se můj spíše střednědobý ukazatel – týdenní dolarový index – také obrátil směrem dolů.
sb3

Díky Saxo Trader si můžete vytvářet své vlastní grafy. Klikněte sem a dozvíte se více

Zdroj: Saxo Bank 

Svůj komentář uzavřu upozorněním a připomínkou, že můj kolega a vedoucí měnové strategie v Saxo Bank, John J. Hardy, je i nadále hlavním mluvčím banky, pokud jde o měnové trhy. 

Má „tvrzení“ jsou spíše středně- až dlouhodobá, ignorují jak konsenzus, tak i krátkodobou technickou situaci a lépe se hodí pro modely rozložení aktiv.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023

Nikdo není nezničitelný

V proměnlivém prostředí trhu s americkými vládními dluhopisy se musí Federální rezervní systém vypořádat s problémy, jako jsou kapitálová omezení primárních dealerů a rostoucí nerealizované ztráty. Tento článek se kriticky zamýšlí nad tím, jak se vyrovnat se současnými výzvami a vyznat se ve změnách finanční dynamiky, ale i nad možnými […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *