Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Petr Kučera: Registr finančních zprostředkovatelů – ELIXÍR

Petr Kučera na Fóru Zlaté koruny hovořil o vzniku registru finančních zprostředkovatelů – ELIXÍR. Jedná se o komerční registr, který má evidovat finanční poradce včetně návazností a historie působení na trhu. V současnosti je v tomto ohledu nízká transparentnost. Přebírat bude i informace z veřejných registrů.

Záměr registru ELIXÍR je v Česku jako novinka na způsob obdobného registru v Anglii. Tam významně přispěl ke konsolidaci zprostředkovatelského trhu. Nyní v anglii působí 30 až 40 tisíc subjektů. Obdobná konsolidace se očekává i v České republice.

V úvodní fázi se zapojí 10 největších společností, ale očekávají se i další. Zapojit by se v dohledné době mohly též pojišťovny, které využívají externí sítě, ale využít ho budou moci i pojišťovny s interními sítěmi. A uvažuje se též o zapojení hypotečních bank.

Přestože negativní informace o zprostředkovatelích budou zřejmě nejcennější pro zapojené finančně poradenské sítě, bude obsahovat i pozitivní informace. Mezi negativními informacemi budou i např. nevrácené zálohy na zařízení kanceláří či na školení apod.

Registr způsobí větší transparentnost trhu, neboť finanční instituce se bude moci lépe rozhodovat, s jakou distribuční sítí bude spolupracovat. Zároveň koncentrací trhu zbydou spíše zkušení finanční poradci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.