CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

Banky a pojišťovna si pohlídají finanční poradce

 


 

Registr finančních zprostředkovatelů Elixír se významně rozšířil. K osmi finančně poradenským společnostem přibyly čtyři banky a jedna pojišťovna, které sdílejí informace o finančních zprostředkovatelích a jejich prohřešcích. „Registr zajišťuje výměnu dat o kvalitativních ukazatelích, profesní historii a nevypořádaných závazcích zprostředkovatelů finančních služeb,“ upřesnil Petr Kučera, výkonný ředitel CRIF – Czech Credit Bureau, provozovatele registru Elixír.

Výměna dat přitom zapojeným společnostem pomáhá. Finančně poradenské společnosti mohou z registru zjistit závažné potíže finančních zprostředkovatelů, kteří k nim chtějí přijít od konkurence. Fluktuace finančních zprostředkovatelů v průměru dosahuje za poslední 3 roky 15 % a u některých společností se šplhá až ke 30 %. Kuriozitou je rekordman, který v průběhu 5 let změnil svou zastřešující společnost 23krát. Kupodivu ho některé společnosti přijaly i opakovaně.

„Společnosti samy potřebují řešit určité situace, např. provizní turismus, kdy poradce i třeba pod změnou identity, resp. právní subjektivity přejde na jiný typ oprávnění a působí ve stejných negativních vzorcích svého chování pod jinými společnostmi,“ uvedl před vznikem registru Petr Kučera v rozhovoru pro Investujeme.cz.

Podle statistik CRIF je aktuálně přibližně 5 tisíc finančních zprostředkovatelů v insolvenčním řízení, zatíženo exekucí nebo čelí závažným problémům se splácením svých finančních závazků. Lidé, kteří nejsou sami schopni zvládat své finanční toky, jen stěží mohou efektivně radit svým klientům. Naopak, je u nich výrazně vyšší riziko odvádění zprostředkováním čistě za účelem maximalizace provize nebo dokonce k tvorbě některého z podvodných schémat. Na takové „poradce“ následně doplatí jak jejich zastřešující finančně poradenská společnost, tak (nejčastěji) pojišťovna, jejíž produkty zprostředkovávají.

U zrodu Elixíru stálo devět finančně poradenských společností. Broker Consulting ovšem z registru vystoupil. „Do projektu Elixír jsme vložili hodně času, energie i peněz a byli jsme „tahouni“ u jeho zrodu. V loňském roce jsme využili možnost z projektu vystoupit, protože měl méně než 10 členů, což byl minimální cíl. Navíc měl své chyby a mouchy, zejména v oblasti aktualizace dat. Nejsme specializovaní na překotné přetahování lidí. Většinu spolupracovníků si vychováváme sami. Zhruba 25 % lidí u nás již dříve působilo ve finanční branži. Když k nám nastupují, tak jsou již prověření dlouhodobými vztahy. Využitelnost Elixíru tak pro nás byla velmi nízká. Nevylučujeme, že se do projektu vrátíme, pokud dojde k modifikaci podmínek a funkčnosti tak, aby více vyhovovala firmám, které se více zaměřují na vychovávání vlastních poradců,“ uvedl na náš dotaz k důvodu vystoupení Broker Consultingu Jan Lener, ředitel komunikace a PR. (Vyjádření doplněno v 10:20)

REKLAMA

V registru tak zůstává osm finančně poradenských společností:

 • Bonnet.cz
 • DataLife
 • Fincentrum
 • INSIA
 • OVB Allfinanz
 • Partners Financial Services
 • První moravská společnost
 • Vítovec corp.

Kromě odstoupivšího Broker Consultingu není z větších společnosti účastníkem registru ani ZFP Group či Swiss Life Select. Naopak v otázce přistoupení k registru Elixír řeší již jen technické záležitosti Broker Trust.

První a podle informací z registru zdaleka ne poslední pojišťovnou zapojenou do registru finančních zprostředkovatelů je Česká pojišťovna. „Očekáváme snížení náboru zprostředkovatelů, kteří své nekvality již prokázali u jiných finančních institucí, a snížení ztrát z výplat provizí takovým poradcům,“ vyjádřil své očekávání Jaromír Kaděra, šéf detektivů České pojišťovny.

V současnosti finalizují jednání s dalšími pojišťovnami, jejichž zapojení by mohlo pomoci zprůhlednit finančně poradenský trh.

REKLAMA

Banky vstoupily do registru rovnou ve čtveřici. Jsou jimi:

 • Česká spořitelna
 • Equa bank
 • Hypoteční banka
 • UniCredit Bank

Další banky by přitom mohly následovat. Banky navazují spolupráci především s hypotečními makléři, ovšem finanční zprostředkovatelé prodávají i jejich další finanční produkty od spořicích účtů po spotřebitelské úvěry.

„Sdílením dat o nekorektním jednání konkrétních poradců můžeme snížit pravděpodobnost vzniku dalšího takového jednání, což bude mít příznivý dopad jak na banku, tak na naše klienty,“ věří Lenka Novotná, ředitelka odboru Compliance, prevence finanční kriminality a podvodného jednání České spořitelny.

Jedním z velkých problémů, které registr pomáhá řešit, jsou přechody finančních zprostředkovatelů, za nimiž zůstávají neuhrazená storna provizí. Ta mohou být způsobena jak nekvalitní prací poradce, tak podvodným jednáním, které lze obtížně identifikovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 28 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • X

  17 září, 2014

  Elixír – nápad dobrý, ale to provedení… Jak je možné, že v tomto registru jsou neaktuální údaje – jsou tam poradci, kteří změnili společnost k 1.1.2014, ale v Elixíru jsou stále vedení pod starou, tak na co je tento registr, když neumí 9 měsíců reagovat na aktuální stav?

  Odpovědět

 • Michal D.

  17 září, 2014

  Nic neříkající registr, neaktuální a nevypovídající nic o tom, jak kvalitně děláte svoji práci. Nechť zákonodárci zakáží zákonem MLM ve finančním zprostředkování a zásadní problém českého trhu bude vyřešen, přestane se nabírat kdokoliv z ulice, kdo udrží tužku a moč.

  Odpovědět

 • 17 září, 2014

  Prodavač pár vybraných finančních produktů (zavádějícím způsobem označován jako poradce) dělá svou práci dobře tehdy, když hodně a hodně prodává. Co a komu, to je jedno.

  MLM je skutečně hlavní nemocí rádoby poradenství. Tím druhým zásadním neduhem je fakt, že se neustále vydáváte za jakési poradce.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  17 září, 2014

  Zdravím, pane já! Stále v plné polní? Nedávno jste mne urazil. To od vás nebylo pěkné!

  Odpovědět

 • Jáchym Bierhanzl

  18 září, 2014

  Mohu se pana Já malinko zastat, pane Hanzle? Když vy jste tak skvělý, viditelný a prestižní terč! Pokud si mohu dovolit přirovnání k lovu, pak jste tygr sibiřský. Mít Vaši kůži před krbem je snem každého poradcobíjce :).

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  18 září, 2014

  Pane kolego, právě jsem přijel od klienta vzdáleného 160 km. Pan Já sladce spinká, on dostává pravidelnou stravu a jistě spolkl léky, má čistou hlavu. Já jsem pracoval a pak jsem jel domů 2,25 hodiny. Do 21:00 jsem totiž nějaké 3 hodiny vysvětloval svému klientovi investice přes vybrané fondy, dále proč bude od zaměstnavatele, jehož majitele obsluhuji, dostávat na krytí rizik obecné smrti a plné invalidity lehce přes 2 500 Kč měsíčně finanční benefit, proč bude dostávat dalších 2 500 Kč měsíčně z jeho čistého zisku, aby mu tak zaměstnavatel vyjádřil, jak moc si jej váží, na investice do těch fondů. Pak jsem mu vysvětloval, že relikt minulosti, předražené KŽP ING 2120 by mohl ukončit a řešit zbývající rizika, která mu neřeší ten benefit, levněji jinde. Kupodivu dnes zjišťuji, že ČAP nemá ráda ani mne, ani mého klienta, ani finanční poradenství. Proto se můj klient bude bát a neuvěří, že patřím do toho jednoho procenta poradců, co nejsou podvodníci, jak hlásila Frekvence 1. ČAP totiž tvoří spolek pojišťoven, které se neobtěžují ve svých kalkulačních programech ponechat starší sazby pojistek na krytí osobních rizik. Zkusím vám nabídnout tři prosté ospovědi a jen jedna je správná. A. členové ČAP mají rádi oči pana Hanzla a oči všech dalších finančních poradců, proto je nechtějí unavovat větší škálou mododelovaných sazeb. Ono přejíždění seznamu sazeb očima je unavující. B.členové ČAP mají rádi své majitele a bojí se jich. A protože jim potřebují vykázat aktivitu, blýsknou se vždy jen nejnovější vlajkovou lodí jejich nabídky. C. členové ČAP nemají rádi nikoho kromě svých majitelů. Bojí se finančního poradenství, které klientům ukazuje, proč by měli mít jinou smlouvu u jiné pojišťovny na to samé, ale mnohem levněji.
  P.S. Pan Hanzl staví portfolia na finančním poradenství, nikoliv na tupém prodeji, zvyšování nákladů klientů novou produkcí pojistek a zachováním neefektivit v jejich portfoliu. Ono to bolí, já vím. Denně se nějaké pojišťovny rozbrečí a jiné zaradují. Ale to je podstata naší profese. Samozřejmě jde i o další typy finančních domů. Poradenství je tvrdá řehole. Nyní zde tedy opakuji, že jsem na svou profesi, tak jak ji dělám já a moji lidé hrdý, navzdory všem léčeným i neléčeným psychopatům. Když mi napíšete mail, jako poděkování vám pošlu digitální mix fotografie pana Hanzla a sibiřského tygra, abyste si mohl aktualizovat pozadí svého monitoru :-) .

  Odpovědět

 • Jáchym Bierhanzl

  19 září, 2014

  O Vašem nadšení pro „věc“ svědčí netová aktivita i po dni plném poradenské řehole, pane Hanzle. Zkuste změnit systém práce. Misijní činnost je sice bohulibá, ale krajně nevýhodná pro misionáře. ČAP(ku) nechte být, dělá jen to k čemu je určena, proč si tím zatěžovat hlavu. Mimochodem, napadá Vás, proč jsme my dva tak hloupí a trávíme svůj čas na tomhle serveru? Asi nějaká forma exhibicionismu, ne? Rozjeďte svoji firmu a dělejte show svým kolegům. Bude to výhodnější pro všechny strany.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  19 září, 2014

  Pane kolego, jsem tady jen velmi málokdy. V letech 2007 až 2009 jsem tu byl permanentně. Necítím se být misionář. Jen bráním finanční poradce před hlupáky.

  Odpovědět

 • Jáchym Bierhanzl

  18 září, 2014

  Pane Já, vy neznáte žádného „finančního poradce“, který se nevydává za finančního poradce? Jak se Vám to mohlo stát? Nebude to prostředím? Proč by se měl někdo, kdo své práci rozumí, vydávat za něco, co je pro velkou část populace červený hadr? A to ještě v situaci, kdy by (pokud by se honosil tím poradenstvím) pěkně „kecal“ a současně si připravoval potíže do budoucna. Komunita, ve které se pohybujete bude zřejmě zajímavá :). Zkuste zkonzultovat s Henrym Higginsem. Pokud si mohu dovolit dát doporučení:změňte prostředí a bude lépe.

  Odpovědět

 • Hana

  17 září, 2014

  K čemu je Elixír, když k datům o poradcích mají přístup jen ti, co si za přístup zaplatí ? O ničem, proto naše společnost v Elixíru není.

  Odpovědět

 • Radek

  17 září, 2014

  Je to soukromá aktivita, stejně tak v úvěrových registrech jsou jen ti, kdo si zaplatí.
  Z jaké jste společnosti? Proč tam nejste? Díky.

  Odpovědět

 • Pavel

  17 září, 2014

  Jsem poradce z Finu, ale na Elíxru nevidím nic pozitivního… všichni řeší nekvalitní prodej – poradenství a vymýšlí různé p.. „věci“ jak tomu zabránit. Přitom by stačilo udělat obdobu komory daňový poradců či advokátů a zavést tvrdé a placené zkoušky… něco podobného jako je EFA. Protože zkoušku PPZ či IZ udělá každý kdo udrží propisku, a mít pouze znalosti legislativy je k ničemu, když „poradce“ neví co a jak má dělat…

  Odpovědět

 • Michal D.

  17 září, 2014

  EFA & EFPA ne, je to certifikát o ničem, nikdo z klientů ho u nás nezná, jen necháte vydělat MLM Partners cca 90.000 Kč, to už má u lidí větší váhu a důvěryhodnost klasický, studiem nabytý titul Ing. nebo Mgr. A prasárny můžete dělat s EFA i bez něj, je to vždycky jen o lidech, ten titul o ničem nevypovídá, jen o tom, že jste absolvoval zkoušku, ale o tom, jak kvalitně děláte poradenství nic neříká, stejně tak titul Ing. nebo Mgr.

  Odpovědět

 • Jiří

  17 září, 2014

  Taky jsem o tom přemýšlel, než mi to znechutil člověk z Partners z Brna tím, že za peníze nabízel skripta a otázky, co dostal u testů. V ten moment mi to přišlo stejně profláklý jako titul MBA. Možná ten titul EFPA udělá poradce sebejistějším, ale to je tak vše, podle mě je to jen vytahování peněz z mých kapes do kapes Partners.

  Odpovědět

 • vasek

  18 září, 2014

  ten certfikat ale nestoji 90 tis… Je treba neplest si nepovinny kurz a zkousku jako takovou

  Odpovědět

 • Michal D.

  18 září, 2014

  Vašku, ten certifikát skutečně nestojí 90.000 Kč, je to cena za přípravný kurz, na druhou stranu bych chtěl vidět někoho, kdo by byl schopen to bez toho kurzu dát z placu, tomu nevěřím. Takže lze vlastně říct, že to těch 90.000 Kč fakt stojí. A Partners bych za to tyto nekřesťanský peníze v životě nedal, stačí, co si účtují ve svých doložkách, když se od nich rozhodnete odejít.

  Odpovědět

 • vasek

  18 září, 2014

  Moc nerozumím tomu, proč do certifikátu taháte nějakou doložku. Doložka je nutná k získání certifikátu??
  Jestli něčemu věříte nebo ne je Váš problém/Vaše věc. Podmínkou kurz není.
  Takže „to těch 90 tis fakt NEstojí“

  Odpovědět

 • Hana

  18 září, 2014

  Pane Vašku, přečtěte si to laskavě znovu, dotyčný pisatel píše, že bez kurzu certifikát málokdo udělá, proto zmiňuje těch 90.000,–Kč…přestaňte zbrkle číst, pak nebudete zbrkle argumentovat. Já sama jsem o certifikátu taktéž přemýšlela, než mi jej dva lidé přímo z Partners rozmluvili.

  Odpovědět

 • vasek

  18 září, 2014

  Milá Hano,
  to, že si někdo myslí, že to bez kurzu nejde, neznamená, že tomu tak opravdu je…
  To není o žádném „zbrklém čtení“…
  Vězte že jsou lidé, kteří se na ten certifikát chystají i bez kurzu.
  Jasně, pokud finančního poradce dělá někdo, kdo neví co je složené úročení, diskontování apod nebo to dělá z důvodu, že ho jinde nevezmou, tak ano, ten člověk to bez kurzu nemá šanci udělat. On to ale nemá šanci udělat tak jako tak… Tím neshazuji ten kurz jako takový(i když i mně ta cena přijde dost přemrštěná), ale spíše všeobecnou úroveň finanční gramotnosti případných zájemců o certifikaci.

  Odpovědět

 • David

  18 září, 2014

  Je to obyčejné vytahování peněz z kapes poradců za něco, co nikdo kromě nich nezná, přidaná hodnota certifikátu je přinejmenším diskutabilní. Ale proč ne, těch 90.000 Kč za každou ovci se do pokladny Partners hodí, o tom žádná.

  Odpovědět

 • 17 září, 2014

  Žádní poradci neexistují, jste prodavači pár vybraných finančních produktů.

  Zjevně to však ani vzdáleně netušíš, že právě tohle je podstatou tvé „práce“, nikoli jakési poradenství.

  Odpovědět

 • Poradce z MLM

  21 září, 2014

  Dobrý den, potřeboval bych poradit: kvůli udržení se a obhájení pozice ve firmě kde pracuji (známá strukturální MLM) jsem kamarádovi sjednal IŽP a vyplatil mu do ruky celou provizi. Smlouva po třech měsících spadla pro neplacení a já teď nemůžu z kamaráda dostat nazpět ty vyplacené provize. Bylo to z ruky do ruky, věřil jsem mu, převodem na účet to nechtěl, ať prý nekrmíme banky zbytečnými poplatky za převod. Svědky nemám žádné, jen to podepsané investičko na 3500 Kč měsíčně, je nějaká šance ty peníze vidět zpět ? Nadřízený manažer se na mě zlobí, protože i on musí vracet nemalé peníze. Díky za odpovědi.

  Odpovědět

 • Angel

  21 září, 2014

  1. pokud Vám je nedá dobrovolně, máte smůlu
  2. porušil jste zákon, berte to jako trest
  3. Manažera pošlete do hajzlu a jděte pracovat někam, kde Vás nenutí porušovat zákony a dělat obchod pro obchod. Konkrétní smlouvu máte klientovi sjednat, protože je to pro něj výhodné. Důvody jako provize, body atd. jsou něco na co byste neměl nikdy přistoupit.
  4. Přestaňte psát IŽP na spoření – okrádáte lidi. Kdyby to Váš kamarád platil, tak po 2 letech tam nasype 84000.-Kč. Když jste mu vyplatil celou provizi, tolik jste mu asi nedal co?

  Odpovědět

 • Michal D.

  21 září, 2014

  Klasika, MLM ve financích, že mě to ještě vůbec překvapuje, raději ani nepíšete (předpokládám, že ze strachu) z jaké MLM firmy jste. Za hloupost se platí a v tomto případě je lekce skutečně draze zaplacená. Už víte, proč je v některých státech zákonem zakázáno MLM ve finančnictví a pojišťovnictví ? To jen my tady v připosraném Česku na to nemáme koule, neboť peníze přece nesmrdí, že ?

  Odpovědět

 • hu

  22 září, 2014

  Doubku, Doubku.Ty patříš mezi týpky, který by rádi prosadili, že pokud je už „Doubek“ ve financích, tak že tam přece už nikdo další nesmí…jooojooo.

  A víš to, že v některých zemích už uzákonili, že se musí motat rohlík zprava do leva a ne jako u nás ? Co s tím uděláš ?

  Odpovědět

 • xy

  21 září, 2014

  Jo panáčku, škola života prostě není veřejné školství :)

  • tady se platí školné a občas je dost vysoké, ale ještě na tom nejste tak zle, je spousta lidí, kteří v tomhle kolotoči přišli o hodně víc…

  Zatněte zuby a na ty peníze zapomeňte

  Odpovědět

 • Jáchym Bierhanzl

  22 září, 2014

  Vážený pane (známá strukturální firma), pokud zde chcete rozvířit nepříliš plodnou diskusi, vymyslete si prosím nějaký reálnější příběh. Z toho co jste napsal a jak je na to promptně reagováno), čouhá, jako sláma z bot, účelovost par excellence. Nějaký osamělý mstitel?

  Odpovědět

 • klk

  22 září, 2014

  …šufír, mufír, elixír…zase nekoncepční aktivity, které oboru vůbec neprospějí.

  Samé spolky, asociace, kluby či co, kdo pak chcete po vašich klientech, aby se v tom vyznali ?

  Nebo bude platit že ten, kdo bude mít nejvíc barevné PR bude „nejvíc nejlepší“ poradce ?

  wow, svatá prostato…nebo je to cílené hemžení typu : kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám ??? A kdo není ve spolku, nesmí jezdit metrem ?

  Nějak mi to připomíná SSM…

  Odpovědět