Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Penzijním fondům klesl zisk

Penze Daniel Kuchta 22.10.2008 | 16:17 0 Komentářů

Domácím penzijním fondům klesl za tři čtvrtletí zisk z 3,45 miliardy korun na 2,3 miliardy korun. Předpokládané výsledky včera zveřejnila Asociace penzijních fondů.

Důvodem poklesu byl nepříznivý vývoj na kapitálových trzích. I přesto se podle Jiřího Rusnoka, prezidenta asociace, daří fondům vytvářet zisk a zhodnocovat peníze klientů, kteří nezaznamenají nominální ztráty na účtech. Fondy jsou podle něj i přes současnou situaci v dobré kondici.

Nejvíce prostředků ve fondech je investováno v dluhopisech (75,7 procenta), na termínovaných vkladech a účtech je uloženo 12,3 procenta, do akcií je investováno 4,3 procenta a 3,6 procenta spravovaných prostředků je uloženo do podílových listů. "Ještě nenastala doba k větším nákupům akcií, nejistota je stále obrovská," podotkl Rusnok.

Připojištění na penzi využívá přes 60 procent práceschopných Čechů. Na konci září mělo penzijní připojištění 4,21 milionu osob, což je nárůst počtu o 247 tisíc oproti konci roku 2007. K deseti nynějším fondům nejspíše přibudou fondy PF Atlantik ze skupiny KKCG a PF Slavia ze skupiny SPGroup.

Vláda v pondělí schválila koncepci nového zákona o penzijním připojištění, která umožňuje vznik důchodových společností. Ty by měly postupně nahradit současné penzijní fondy a spravovaly by nejméně tři různé účastnické fondy odstupňované podle míry rizika. Zákon by podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase mohl platit od ledna 2010, pokud jej schválí sněmovna i Senát a podepíše prezident.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.