Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Pašeráci bankovek si již neškrtnou

Investice 12.09.2016 | 12:52 0 Komentářů

Financování terorismu a praní špinavých peněz trápí v současné době Celní správu. Z toho důvodu hodlá vycvičit nové psy na prevenci proti kriminalitě.  Speciálně vycvičení psi budou kontrolovat od příštího roku i mezinárodních letištích v Brně, Ostravě a Karlových Varech. 

Momentálně Celní správa disponuje dvěmi psy, kteří kontrolují cestující na letišti v Praze. Psi se cvičí na kynologické základně v Heřmanicích na Liberecku. Přestože se jedná o poměrně nový způsob vyhledávání bankovek, tak své prvotní úspěchy již mají za sebou. Největší záchyt byl 2,5 milionu korun při jedné z domovních prohlídek.

„Celosvětově mají pouze dvě firmy licenci na barviva na bankovky, takže je úplně jedno na jaké se psi učí, nemusí to být eura nebo dolary, stačí koruny, ale my máme k dispozici i eura a dolary, samozřejmě znehodnocené,“ řekl vedoucí heřmanické základny Josef Dušánek.

Když narazí na pach bankovek, tak je pasivně označí, neškrábe, neštěká, nekouše, většinou se postaví k člověku nebo mu i položí hlavu na nohu,“ popsala práci své fenky její psovodka Milena Bečková.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.