CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Lucie Kadlecová

13. 12. 2016

1 komentář

Cestovní pojištění a terorismus: Která pojišťovna vás ochrání?

 


 

Co je bráno jako teroristický útok? U většiny pojišťoven je samotná definice teroristického aktu zahrnuta ve všeobecných pojistných podmínkách. Například Evropská pojišťovna má tento pojem vydefinovaný následovně: „Teroristický čin je čin, který zejména za použití či pod pohrůžkou síly nebo násilí spáchá osoba či skupina osob, ať již sama či ve spojení s jakoukoli organizací nebo státním orgánem nebo jejich jménem, a to z politických, náboženských, ideologických či etnických důvodů nebo pro dosažení obdobných cílů včetně záměru ovlivnit jakýkoli státní orgán či uvést veřejnost či její část do strachu.“

Porovnání pojistných podmínek a krytí terorismu vychází z nabídky cestovního pojištění, které si může zákazník sám zřídit online na webových stránkách příslušných pojišťoven. Jmenovitě jsou to AXA, Allianz, ČSOB, Generali, Vitalitas, Česká pojišťovna, Kooperativa, Evropská pojišťovna, Maxima a Uniqa. Informace jsou z aktuálních pojistných podmínek jednotlivých společností. Tyto dokumenty se často mění, proto je dobré si je před každým novým pojištěním projít znovu.

Allianz pojišťovna nabízí cestovní pojištění, které v případě teroristických útoků kryje pouze léčebné výlohy, a to jen do limitu jednoho a půl milionu korun českých. Allianz stejně jako některé z dalších pojišťoven vyděluje repatriaci z léčebných výloh a má pro ni speciální limit, který je v tomto případě jeden a půl miliónu korun. Allianz má také zahrnuto ve všeobecných pojistných podmínkách, že pokud Ministerstvo zahraničních věcí či jiné státní orgány České republiky varují před cestou do určité země, pojišťovna případné vzniklé finanční náklady nehradí.

Ministerstvo zahraničních věcí na svých webových stránkách uvádí všechna aktuální doporučení a varování na cesty. Nalezneme zde i výčet zemí či jejich oblastí, kam je rizikové vycestovat. Mezi takové země patří aktuálně například Irák, Jemen, Kamerun nebo Keňa. Pro vycestování do takových míst je potřeba sjednat speciální cestovní pojištění.

Po březnových teroristických útocích v Bruselu se na seznamu míst, kam Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučovalo vycestovat, objevila i evropská země Belgie. Většina pojišťoven by tedy, v případě dalšího teroristického útoku, pojistníkům, kteří vycestovali po vydání varování, vzniklé finanční náklady neproplatila. Tuto výluku mají ve svých podmínkách všechny sledované pojišťovny.

Dalšími pojišťovnami, které by v případě teroristického útoku uhradily pouze léčebné výlohy jsou společnosti AXA, ČSOB, Generali a Kooperativa.

REKLAMA

Plné krytí následků teroristického útoky nabízejí pojišťovny Uniqa, Evropská pojišťovna a Česká pojišťovna. To znamená, že by v případě této situace poskytly například i jednorázové odškodnění v případě smrti.

Vitalitas či Maxima jsou naopak pojišťovny, které mají případy teroristických útoků striktně zařazeny ve výlukách z pojištění. Neposkytují tedy žádné pojistné krytí v případě, že se pojistník stane obětí tohoto útoku.

Další věcí, na kterou by si lidé měli dávat pozor, jsou limity. Společnosti AXA, Allianz, Česká pojišťovna a částečně i Generali mají nastaveny pro případ teroristických útoků limity pojistného plnění. To znamená, že i kdyby byl předem sjednaný limit u léčebných výloh například deset milionů, společnost AXA v případě teroristického útoku uhradí finanční náklady pouze do pěti milionů.

Tabulka 1: Porovnání cestovních pojištění

MZV = Ministerstvo zahraničních věcí; LV = léčebné výlohy

Pojišťovna

Pojištění rizik souvisejících s terorismem

Upozornění MZV

Limity

AXA

pouze LV

REKLAMA

ano

do 5 000 000 Kč

Allianz

pouze LV

ano

LV do 1 500 000 Kč
repatriace do 1 500 000 Kč

ČSOB

pouze LV

ano

do výše sjednaného limitu u LV

Generali

pouze LV

ano

REKLAMA

LV do sjednaného limitu repatriace do 3 000 000 Kč

Vitalitas

ne

Česká pojišťovna

ano

ano

do 3 000 000 Kč

Kooperativa

pouze LV

ano

do výše sjednaného limitu u LV

Evropská pojišťovna

ano

ano + vlastní seznam

do výše sjednaných limitů

Maxima

ne

Uniqa

ano

ano

do výše sjednaných limitů

Zdroj: Všeobecné pojistné podmínky jednotlivých společností

 

 

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022

Inflace nutí upravit i životní pojištění

Růst cen se promítá do všech oblastí výdajů. Utáhnout energie a nájem je čím dál tím těžší. Naplnit nádrž stojí skoro o polovinu víc než před rokem. Jen platy za inflací pokulhávají. Kde ušetřit? „Rozhodně ne na životním pojištění,“ říká Simona Kadlečková, oblastní ředitelka finančněporadenské společnosti Fincentrum & Swiss […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 06. 2022

Inflace ohrožuje i pojištění

Dvojciferná inflace zbavuje lidi úspor na bankovních účtech. Ovšem zároveň zvyšuje cenu majetku. A ten by měl být dostatečně chráněn pojištěním. Jenže velká část Čechů majetek dostatečně chráněn nemá. Proč je potřeba pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat? A na co nezapomenout při uzavírání pojistky?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Kamil

    18 dubna, 2017

    My nemáme sebemenší problém se srovnátorem. Ale je fakt že přímo na pobočce jsme to nezkoušeli, protože se nám nechtělo dojíždět 😀

    Odpovědět