CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

12. 01. 2022

0 komentářů

Ošetřovné od Nového roku získáte snadněji

 

Onemocnělo vám dítě, babička si zlomila nohu nebo, chraň bůh, manžel chytil rýmičku? Nejen to jsou situace, ve kterých budete muset místo práce zůstat doma a o blízkého se postarat. Jaké vlastně budou od Nového roku podmínky ošetřování a jak zjistíte výši svého ošetřovného?

Loading 

Foto: Unsplash

Každý někdy potřebuje pomoci

Ošetřovné je jednou z dávek nemocenského pojištění, na kterou má nárok každý zaměstnanec. Dosáhnete na něj ve chvíli, kdy jeden z členů rodiny nebo domácnosti onemocní a dočasně vyžaduje vaši péči. Takové ošetřovné se nazývá krátkodobé a může trvat maximálně 9 dní. Může ho však pobírat pouze jedna osoba – nelze tedy přiznat ošetřovné například oběma rodičům jednoho nemocného dítěte zároveň. Pro rodiče samoživitele se pak doba krátkodobého ošetřování u dítěte mladšího 16 let prodlužuje až na 16 dní.

O koho se můžete starat?

Do konce roku platí, že máte nárok na ošetřovné, pokud s vámi ošetřovaná osoba prokazatelně žije v jedné domácnosti. To znamená, že se můžete starat třeba o partnera nebo o dítě, ale na maminku žijící v jiné domácnosti se ošetřovné nevztahuje. Výjimkou je pak dítě do 10 let, které žije trvale s vámi, ale situace si žádá, aby se o něj postaral jeho druhý rodič žijící odděleně. Totéž platí i u dítěte do 10 let, jemuž bylo uzavřeno školního zařízení.

REKLAMA

Od ledna se postaráte klidně i o sourozence z Moravy

Dobrou zprávou je, že od ledna 2022 se okruh lidí, na které můžete ošetřování uplatnit, rozšiřuje. Můžete se tedy s klidem postarat i o svého rodiče, sourozence nebo dítě starší 10 let, a to i přesto, že s vámi nežijí. To se vztahuje i na rodiče manželů a registrovaných partnerů.

Kolik peněz vlastně dostanete?

Abyste se nemuseli pouštět do počítání výše ošetřovného jen tak z hlavy, na internetu najdete speciální kalkulačku, která vám přibližnou hodnotu vašeho denního příspěvku vypočítá. Oficiálně se totiž ošetřovné rovná 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu a to se nepočítá zrovna vesele.

Covid-19 cloumá světem i podmínkami ošetřovného

Asi vás nepřekvapí, že během koronavirové pandemie se musela pravidla pro ošetřování lehce poupravit. Ošetřovné bylo o trochu vyšší a podmínky pro jeho získání vstřícnější. V současné době je ale nastavení ošetřovného zpět v normálu. Nezapomeňte ale sledovat aktuální nařízení, na jejichž základě se podmínky ošetřování mohou opět kdykoliv pozměnit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Na klimatickou změnu reagují pojišťovny i obyvatelé

S klimatickou změnou a oteplováním planety dochází k extrémním výkyvům počasí. Dle nejnovější zprávy World Meteorological Organization (WMO) se Evropa otepluje nejrychleji ze všech kontinentů. V návaznosti na tento trend přibývá mimořádných veder, požárů či záplav. V Česku se klimatická změna projevuje převážně živelnými událostmi s regionálním dosahem. Častěji se objevují bouřky […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *