CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

26. 06. 2020

0 komentářů

OPEC+ je připraven dále podpořit cenu ropy. Na jak dlouho?

 


 

Ropa Brent se v posledních týdnech usadila poblíž úrovně 40 dolarů za barel, povzbuzena postupujícím rebalancováním ropného trhu. Ten sice nadále zůstává v poměrně citelném přebytku, oproti dubnovému kolapsu se však jedná o významný progres, který by měl v příštích měsících dále nabírat na síle. Zásluhu na tom bude mít jak oživení ropné poptávky v souvislosti s otevíráním ekonomik, tak rekordní omezování produkce členskými zeměmi OPEC+.

Právě příspěvek ze strany nabídky je zásadní v situaci, kdy se spotřeba ropy sice normalizuje, avšak k před-koronavirové úrovni má stále relativně daleko. Z pohledu trhu je přitom zásadní, jak disciplinovaně přistupují členské země k plnění těžebních kvót v rozsahu téměř 10 mil. barelů denně.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že tradiční hříšníci v čele s Irákem a Nigérii prozatím významně zaostávají za slíbeným příspěvkem (květnové plnění je u obou pod 50 %). Na druhou stranu, jako celek dosáhla aliance OPEC+ v květnu solidní disciplíny na úrovni 85 %. A pro její soudržnost je zásadní, že produkční kvótu plní příkladně Rusko, jež historicky spíše působilo v roli černého pasažéra.

Jak dlouho bude dohoda na produkčních škrtech, respektive její plnění trvat? Formálně se členské státy dohodly na omezení těžby až do dubna 2022, což se ve světle přetrvávajících nejistot jeví vcelku ambiciózně. Přesto máme za to, že minimálně do konce tohoto roku bude spolupráce a také solidní disciplinovanost pokračovat, motivována přetrvávající slabostí poptávky. To je zároveň důležitý argument ve prospěch postupně rostoucí ceny ropy, která by se mohla na konci roku 2020 dostat k hranici 50 USD/barel.

Právě nad úrovní 50-55 USD/barel však dle našeho názoru začne soudržnost aliance oslabovat. Z pohledu plnění státního rozpočtu se totiž tato úroveň již jeví relativně přijatelně pro Rusko, jehož motivace k plnění produkčních škrtů – na rozdíl od Saúdské Arábie – pravděpodobně vezme za své. Navíc, při této cenové hladině lze očekávat svižné restartování břidlicové těžby ve Spojených státech, které by mělo taktéž tlumit tlak na překotný růst cen. Shrnuto, podtrženo: zatímco výhled na nejbližší měsíce nahrává dále rostoucí ceně ropy, argumenty pro středně až dlouhodobě výrazně dražší ropu se hledají o poznání hůř.

REKLAMA

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak investovat za současné války?

Válka na Ukrajině přepisuje všechna letošní doporučení, jak a do čeho investovat. Navíc stále bohužel probíhá. A stupňují se související sankce Západu a ruská odvetná opatření, což investorův výhled ještě dále zatemňuje. Pohnutá doba navíc přináší docela nečekané věci.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 04. 2022

Komentář: Utopené náklady utopeného plynovodu

To že Česko zažívá „ropný šok“, cena benzinu i nafty dosáhly nedávno nejvyšší úrovně v historii, je jen začátek. Ceny signalizují, ovlivňují nabídku a poptávku. Zbavit se závislosti na ruském plynu do roku 2027. Určitě to bude trvat roky, evropský spotřebitel si připlatí, ruské plynovody zůstanou nevytíženy. S jistotou […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

06. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *