Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

OECD: Růst české ekonomiky bude silný, ale zpomalí

Makro 21.05.2019 | 15:42 0 Komentářů

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že růst české ekonomiky letos zpomalí z loňský 2,9 procenta na 2,6 procenta. Příští rok by měl hospodářský růst zvolnit na 2,5 procenta.

Hospodářský růst zůstane v letech 2019 a 2020 silný, ačkoli zpomalí na zhruba 2,5 procenta,“ uvedla OECD. „Výdaje domácností se budou rychle zvyšovat díky stoupajícím mzdám a sociálním benefitům. V roce 2020 budou růst brzdit nedostatek pracovních sil a slabší poptávka ze strany obchodních partnerů,“ dodala.

Česká vláda by podle OECD měla více investovat například do vzdělání či dopravní infrastruktury, a to především do silnic a dálnic, aby se Česko lépe propojilo s důležitými obchodními partnery. S nedostatkem pracovních sil by podle OECD mohlo pomoci zrychlení imigračních procedur a snadnější integrace imigrantů.

Inflace v poslední době nabrala na síle, ale očekává se, že pomalu zamíří k dvouprocentnímu cíli centrální banky,“ uvedla OECD. Letos by růst spotřebitelských cen měl zrychlit na 2,6 procenta a příští rok zpomalit na 2,2 procenta. Česká národní banka (ČNB) bude podle OECD pokračovat ve zvyšování sazeb.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.