Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Česká inflace předčasně na cíli

Investice 11.12.2018 | 15:11 0 Komentářů

Finanční trhy si v úvodu jednoho z posledních týdnů letošního roku rozhodně na nedostatek událostí stěžovat nemohou. Hlavní domácí ekonomickou zprávou byla listopadová inflace, která výrazně zaostala za nejnovější (nedávno zveřejněnou) prognózou centrální banky. Na rozdíl od ČNB předpokládaných 2,5 % poklesla inflace na 2,0 %, a to především zásluhou příznivějšího vývoje cen potravin. Dostala se tak na cíl výrazně dříve, než předpokládala centrální banka, nicméně podle ČNB zůstávají „celkové fundamentální inflační tlaky v tuzemské ekonomice silné, a to zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou…“.

Prozatím to však vypadá tak, že odezněl vliv dříve zdražujících potravin a pohonných hmot a nyní už jsou jednoznačně dominantním faktorem inflace náklady na bydlení; nájemným počínaje, energiemi konče. A právě bydlení generuje polovinu současné inflace a zdaleka ještě neřeklo své poslední slovo. I proto můžeme považovat aktuální pokles inflace za dočasný, protože už v úvodu roku se inflace pravděpodobně opět dostane na krátký čas nad hranici 2,5 %. Ani tento výkyv by ovšem neměl mít dlouhého trvání a už ve druhé polovině příštího roku by se meziroční inflace mohla vrátit zpět k cílové hodnotě centrální banky.

Velkou neznámou samozřejmě zůstává další vývoj nákladů na bydlení v úvodu roku, kdy bude znovu docházet k úpravám tržních nájmů i ceníků energií směrem nahoru. Vzhledem k tomu, že do výpočtu inflace vstupuje 530 cen spojených s elektrickou energií a 80 cen plynu, je výhled nákladů na bydlení až do začátku roku jen indikativní.

Přesto si nemyslíme, že by vývoj inflace musel centrální banku nutit k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, zvlášť když ekonomiky našich hlavních obchodních partnerů vykazují docela jasné známky ochlazování. Proto jediným stimulem, který přiměje ČNB k dalšímu zvýšení sazeb, může být snad jen koruna i nadále ignorující model centrální banky. Proto i nadále odhadujeme pouze jedno navýšení sazeb centrální banky v příštím roce.

Rizika pro další vývoj naší ekonomiky a trhů vidíme především v zahraničí a jedním z těch největších zůstává brexit. A po včerejšku je vlastně možné úplně vše. Británie může o své vůli v EU i nadále setrvat, stejně jako z něj může bez aktuálně vyjednané „dohody“ vlastně odejít. A tak jedinou jistotou v tuto chvíli je, že se o brexitu dnes v britském parlamentu hlasovat nebude.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.