Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

OECD: Česká ekonomika poroste letos rychleji, příští rok růst zmírní

Makro 03.06.2015 | 14:52 0 Komentářů

OECD ve své čerstvé prognóze očekává pro letošní rok zrychlení růstu české ekonomiky, konkrétně růst HDP na úrovni 3,1 %. Výhled z dílny OECD tak již bere v úvahu velmi silná čísla o růstu HDP České republiky za letošní první čtvrtletí.

Hlavními tahouny růstu budou dle názoru OECD spotřeba domácností a dále investiční výdaje v ekonomice. S tímto výhledem souhlasím: údaj o růstu HDP České republiky za první čtvrtletí je sice výjimečný, tak silný mezičtvrtletní růst nebude v dohledné době opakován, nicméně také dle mých odhadů letos růst české ekonomiky překoná hranici tří procent: růst HDP v letošním roce čekám na úrovni 3,2 % s tím, že vedle spotřebních výdajů domácností a investic bude důležitým růstovým faktorem také tvorba zásob, což jasně naznačily údaje za letošní první čtvrtletí.

Sdílím také názor, že po vyprchání efektu letošního velmi silného prvního čtvrtletí dojde v roce 2016 ke zpomalení celoročního tempa růstu HDP do oblasti 2,5 %, růst spotřeby domácností ale zůstane v české ekonomice i nadále velmi solidní.

OECD předvídá, že v české ekonomice bude klesat nezaměstnanost, s čímž lze jednoznačně souhlasit. Naopak, prognóza inflace 0,2 %, tak jak ji pro letošní rok OECD vidí, je dle mého názoru příliš nízká a celoroční průměrná inflace se bude nacházet spíše v oblasti okolo 0,5 %.

Celkově prognóza OECD zapadá do momentálně pozitivního obrázku aktuálního vývoje a výhledu české ekonomiky, a s názorem OECD na výhled růstu HDP České republiky pro letošní a příští rok lze v podstatě jednoznačně souhlasit.

Radomír Jáč, hlavní analytik Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.