CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

08. 06. 2018

0 komentářů

Jáč: Pro uchazeče o práci je situace příznivá, ale nejde o optimální situaci z pohledu ekonomiky jako celku

 

Míra nezaměstnanosti pokračuje v poklesu, zatímco počet volných pracovních míst dále roste: na tomto trendu se nic nezměnilo ani v květnu. Dále se tak rozevírají pomyslné nůžky, kdy počet volných pracovních míst v české ekonomice je vyšší než počet uchazečů o zaměstnání.

Loading



 


I v květnu se projevila kombinace dvou faktorů, jež tlačí nezaměstnanost dolů: jednak jde o růst české ekonomiky a s ním spojenou poptávku zaměstnavatelů po pracovní síle, tím druhým faktorem je jaro, kdy již naplno běží sezónní práce v zemědělství, stavebnictví či gastronomii a cestovním ruchu.

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla z 3,2 % na úroveň 3,0 % a nezaměstnanost je tak nejníže od července roku 1997. Ve srovnání s loňským květnem se míra nezaměstnanosti snížila o 1,1 procentního bodu a vývoj celkově naplnil očekávání finančního trhu. V červnu se míra nezaměstnanosti může podívat pod tříprocentní úroveň. Za celý letošní rok klesne průměrná míra nezaměstnanosti pod 3,5 %, a to možná i výrazně pod tuto úroveň, když v roce 2017 činil celoroční průměr 4,2 %.

Navzdory určitému zpomalení růstu HDP, jež bylo vykázáno v letošním prvním čtvrtletí, česká ekonomika stále solidně roste. Trh práce zároveň reaguje na hospodářský růst s určitým zpožděním, což znamená, že míra nezaměstnanosti by měla ještě dále klesat.

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice je na mnohaletých minimech a je nejnižší v Evropské unii.
Vývoj na tuzemském trhu práce je dobrou zprávou pro uchazeče o práci a tím pádem pro domácnosti coby spotřebitele. Zároveň se ale ze strany zaměstnavatelů prohlubuje problém, kdy se jim pracovní síla nedostává v potřebném množství a kvalifikaci. S tím je spojen tlak směrem k rychlejšímu růstu mezd a také tlak na zvyšování produktivity, včetně vyšších investic do technologií a strojového vybavení.

Ve spojení s vývojem na trhu práce je zároveň dobré si uvědomit, že už delší dobu fakticky hovoříme o prohlubující se nerovnováze české ekonomiky, ať již hovoříme o míře nezaměstnanosti, počtu volných pracovních míst či zrychlujícím se růstu mezd.

REKLAMA

Jakkoliv je pro uchazeče o práci tato situace příznivá, tak dlouhodobě udržitelná není a nejde o optimální situaci ani z pohledu ekonomiky jako celku. Právě vývoj na trhu práce je jedním z klíčových důvodů, proč ČNB cítí potřebu dále zpřísňovat svou měnovou politiku včetně urychlení procesu zvyšování úrokových sazeb v porovnání se scénářem, jenž předpokládala její vlastní prognóza z počátku května.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *