CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

08. 11. 2016

0 komentářů

Objem devizových intervencí ČNB byl v září nejvyšší od loňského srpna

 


 

Oficiální data ČNB ukazují, že v září dosáhl objem devizových intervencí bezmála 3,7 miliardy euro, tedy nějakých 99,5 miliardy v korunovém vyjádření. ČNB tedy musela na devizovém trhu intervenovat ve zvýšené míře, aby se jí dařilo držet kurz koruny nad deklarovanou úrovní 27 ze euro. Jak vývoj bilance ČNB, tak dnes zveřejněné údaje o vývoji devizových rezerv pak naznačují, že v říjnu mohl objem intervencí dosáhnout zhruba 5 miliard euro (135 miliard korun), což by byl v rámci existence kurzového závazku druhý nejvyšší měsíční objem.

Česká měna zůstává pod tlakem směrem k posílení: tento tlak je dán nejen spekulacemi na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu roku 2017, ale vliv zde má také uvolněná měnová politika ECB, jež též ústí do zájmu finančních trhů o českou měnu. Objem devizových intervencí za letošní září je vyšší, než jsem typoval: každopádně ale bylo zřejmé, že aktivita ČNB na devizovém trhu roste a dostupná data naznačují, že měsíční objem devizových intervencí se v říjnu dále zvýšil.

Od počátku letošního (leden-září) ČNB již intervenovala v objemu 9,1 miliardy euro (zhruba 246 miliardy korun), kumulativní objem od vyhlášení intervenčního režimu v listopadu 2013 pak činí 25,6 miliardy euro (zhruba 691 miliard korun).Pro samotný říjen pak odhaduji měsíční objem devizových intervencí v oblasti 5 miliard euro (135 miliard korun), což by byl vůbec druhý nejvyšší měsíční objem za celou dobu trvání kurzového závazku. Rekord zatím drží listopad 2013 (intervence v objemu 7,5 miliard euro), kdy byl intervenční režim ČNB spuštěn.

Jak vývoj salda zahraničního obchodu se zbožím a službami, tak spekulace na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu roku 2017 vedou k poptávce po koruně. Zájem o českou měnu je živen také uvolněnou měnovou politikou v eurozóně, což je důležitý faktor i pro úvahy samotné ČNB o dalším směřování její měnové politiky. Osobně zastávám názor, že pokud ECB v prosinci oznámí prodloužení programu nákupů dluhopisů za horizont března 2017, tak že bude pro ČNB obtížné, aby kurzový závazek ukončila v momentálně předpokládaném termínu okolo poloviny roku 2017. I nadále si myslím, že pro vystoupení z kurzového závazku budou příhodnější závěrečné měsíce roku 2017, konkrétně tedy jeho závěrečné čtvrtletí.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *