CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

08. 12. 2023

0 komentářů

Nezaměstnanost stagnuje na 3,5 %, vláda má o jeden problém míň

 

Podle aktuálních dat Úřadu práce ČR k 30. listopadu 2023 Česká republika eviduje celkem 263 226 uchazečů o zaměstnání, což je o 6 039 více než v předchozím roce. Tento počet je však stále relativně nízký vzhledem k počtu volných míst, který činí 278 708, a to ještě nezahrnuje desítky tisíc pracovních míst, které nejsou registrovány Úřadem práce. To naznačuje, že skutečný počet volných pracovních míst může přesahovat 300 tisíc.

Loading 

Situace na trhu práce je taková, že na jedno volné pracovní místo v ČR připadá průměrně 0,9 uchazeče, což je výrazný pokles ve srovnání s minulostí, kdy v některých regionech, jako je Karviná a Bruntál, bylo na jedno místo přes sto uchazečů. Nezaměstnanost dosahuje úrovně 3,5 %, což je podle mě nezdravě nízká hodnota, která omezuje volbu zaměstnavatelů a brzdí ekonomický růst.

V souvislosti s přílivem pracovních sil je důležité zmínit, že od vypuknutí konfliktu v roce 2023 získalo v ČR práci 343 392 osob z Ukrajiny, což pozitivně ovlivnilo situaci na trhu práce. Tento trend podtrhuje význam získávání pracovníků ze zemí, které jsou kulturně blízké, jako jsou Slovanské země a státy bývalého Sovětského svazu.

Zaměstnavatelé mají trvalý zájem o zaměstnance v technických a dělnických profesích, přičemž dlouhodobě je poptávka po kvalifikovaných řemeslnících. Nejnižší nezaměstnanost byla zaznamenána v okresech Praha-východ, Praha-západ a Pelhřimov, zatímco nejvyšší v Karviné, Mostě a Bruntále, což ukazuje na regionální rozdíly.

V listopadu pobíralo podporu v nezaměstnanosti 76 986 osob, což tvoří 29,2 % všech uchazečů, přičemž průměrná výše podpory činila 10 610 Kč měsíčně.

Ačkoli někteří očekávají v příštím roce zvýšení nezaměstnanosti, já s nimi nesouhlasím. Je totiž pravděpodobné, že se ekonomika oživí a nezaměstnanost zůstane stabilní. Nízká nezaměstnanost však představuje problém pro dlouhodobý růst. Firmy nemají lidi, nemohou růst a musejí zvyšovat ceny. To jim podkopává mezinárodní konkurenceschopnost.

REKLAMA

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *