Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Nezaměstnanost roste na 7,5 %

Makro 08.08.2013 | 10:24 0 Komentářů

Červencový nárůst nezaměstnanosti na 7,5 % není nijak překvapivý. Na trh práce zavítalo několik tisíc nových absolventů, z nichž přes dva tisíce zamířily rovnou na úřady práce. V této situaci navíc už nevznikala sezónní pracovní místa, takže počty nezaměstnaných se opět rozšířily. Meziročně je bez práce o 66 tisíc lidí více, v případě absolventů jde o navýšení o více než osm tisíc (komentář ČSOB). 

Ekonomice se stále nedaří odrazit se svižně ode dna, firmy neinvestují, nevytvářejí nová pracovní místa a situace na českém trhu práce se tak stále nezlepšuje. Je to trend, který zde uvidíme i ve zbytku letošního roku.

Na jedno volné místo dnes připadá více než třináct uchazečů o práci, zatímco loni to bylo zhruba jedenáct. Za tímto průměrem se ovšem skrývá příznivá situace v Praze a naopak výrazně horší stav v ekonomicky slabých regionech, kde se o jedno místo teoreticky uchází až padesát lidí.

V podzimních měsících navíc na trh zamíří další várka absolventů a začnou mizet dříve vzniklé sezónní práce ve stavebnictví, zemědělství a ve službách. Nezaměstnanost se tak může znovu vrátit nad osm procent, což podle dříve používané metodiky znamená hodnoty nad deseti procenty.

Ve srovnání s Evropou si ČR v nezaměstnanosti nevede zdaleka nejhůře. ČR patří stále mezi země s nejnižší nezaměstnaností a navíc i mezi země, které netrpí extrémní nezaměstnaností mladých lidí do 25 let. Toto tvrzení však asi jako útěcha pro rozšiřující se řady lidí bez práce nezafunguje.

Lépe bude na trhu práce snad už v příštím roce, kdy by se díky oživení ekonomiky mohla začít vytvářet ve větší míře nová pracovní místa a kdy by se již měla obnovit investiční aktivita firem a snad i veřejného sektoru.

Petr Dufek, Investiční výzkum, Československá obchodní banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.