Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Nezaměstnanost (Podíl nezaměstnaných osob) – leden

Vývoj ekonomiky 10.02.2020 | 11:13 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob v lednu s ohledem na negativní sezónnost vzrostl na 3,1 % z prosincových 2,9 %.

Domácí ekonomika v závěru roku 2019 dále zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, začaly snižovat zaměstnanecké stavy. V souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává na začátku letošního roku i nadále příznivá s vysokým počtem nabízených volných pracovních míst (v lednu 341,4 tis.), který výrazně převyšuje počet nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti v Česku je rovněž stále suverénně nejnižší v rámci zemí Evropské unie.

Pracovní trh se v současnosti pohybuje na svých limitech. Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je s ohledem na zpomalující ekonomiku v podstatě vyloučená. Navíc se ze strany firem začínají objevovat zřejmé signály slabší poptávky po nových zaměstnancích.

Struktura volných pracovních míst se zatím významněji nemění. Zatím i nadále převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

V průběhu letošního roku lze očekávat stagnaci sezónně očištěné nezaměstnanosti a pozvolný úbytek nabídky volných pracovních míst. Sezónně neočištěný podíl nezaměstnaných osob bude poté kulminovat v únoru a v dalších měsících následně zamíří zpět pod 3 %.

 

Miroslav Novák

Analytik

AKCENTA CZ a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.