Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Ropa: Trhy jsou klidné, poptávka stoupá

Investice 03.03.2015 | 15:46 0 Komentářů

Na vyšší cenovou rozkolísanost trhu jsme si během uplynulých týdnů zvykli. Navzdory tomu se však Brent již delší dobu udržuje na dohled od letošních maxim, přičemž mu určitě nechybí ani snaha posunout jejich výše.

K razantnímu posílení není třeba mnoho, a tak tomu bylo i ve středu, kdy zazněla slova saúdského ministra ropného průmyslu Alí Al-Naimiho o tom, že „trhy jsou klidné, poptávka stoupá,“ která katapultovala Brent o pět procent výše, konkrétně na 61,63 USD za barel.

Zprávy o tom, že zásoby neprodaného černého zlata se dále hromadí, byly sice známy již ve středu, ale trh jakoby je začal brát vážně až ve čtvrtek. Pod jejich tlakem se pak evropský benchmark opět sesunul na 60,03 USD za barel. I tak si ale v pátek připsal první meziměsíční nárůst ceny od července 2014.

Brent od poloviny února osciluje kolem 60 dolarové hranice a zatím se nezdá, že by to v dohledné době mělo být jinak. Objevují se dokonce první nesmělé hlasy hovořící o tom, že by se zde mohla cena na čas stabilizovat. Z dlouhodobější perspektivy zůstává Brent naladěn prorůstově a první opatrné signály o oživování globální ekonomiky mu přece jen přidávají pevnější půdu pod nohama.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG 

(komentář k vývoji cen ropy Brent – 1M futures v týdnu od 23. do 27. února 2015) 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.