Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Nestabilní finanční trhy si vyberou své důsledky

Banky 03.09.2015 | 13:21 0 Komentářů

Po zavedení regulací čínskou centrální bankou očekávalo MMF návrat finančních trhů do původního stavu. Nyní to však vypadá, že zpomalení čínské ekonomiky bude silnější, než očekávaly prognózy.

Celosvětová ekonomika se odvíjí neustále podle čínských pravidel. Loňského roku vzrostla oekonomika v Číně o 7,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Trhu ani neprospívá jeho nestabilita, včetně propadajících se cen surovin

Přechod Číny k mírnějšímu tempu růstu, ačkoliv zhruba odpovídá předpokladům, bude mít patrně významnější přeshraniční dopad, než se dříve předpokládalo, což se odráží v poklesu cen komodit a poklesu akciových trhů,“ uvedl MMF.

Pomalejší čínský růst je podle MMF znakem, který by mohl výrazně poškodit celosvětový růst ekonomiky. „Rizika jsou spíše na straně hospodářského útlumu a souběžné uskutečnění některých těchto rizik by s sebou neslo mnohem slabší výhled,“ uvedl MMF v textu zveřejněném v noci na čtvrtek.

MMF zároveň upozornil a vyzval bohaté ekonomiky, aby i nadále pokračovaly v uvolněných měnových politikách a neopouštěly fiskální politiky „přátelské hospodářskému růstu“.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.