Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Německý ústavní soud přesunul rozhodnutí o záchranném programu OMT na Soudní dvůr Evropské unie

Investice 07.02.2014 | 16:32 0 Komentářů

 Německý ústavní soud si myslí, že záchranný program OMT by mohl ohrozit základní pilíře eurozóny a porušit tak zákony Evropské unie neboli práva jednotlivých jejich členů. Rozhodl se proto předložit tento případ Soudnímu dvoru Evropské unie, aby o něm rozhodnul. (Komentář Bossa)

Německo se domnívá, že nákup dluhopisů zadlužených zemí Evropskou centrální bankou (ECB) převyšuje její mandát a porušuje tak pravidla o financování dluhů jednotlivých států centrální bankou.

Záchranný program OMT je důležitou součástí programu evropského stabilizačního mechanizmu (ESM), s nímž ECB přišla v září 2012, kdy ve společné měnové unii vrcholila dluhová krize. Ačkoliv tento program nebyl dosud využit žádnou členskou zemí, připisuje se mu velké plus za stabilizaci situace v eurozóně hlavně z pohledu uklidnění finančních trhů. ECB má dle tohoto programu sloužit jako věřitel poslední instance, který nakoupí dluhopisy problematického státu, nebudou-li o něj jevit zájem investoři. Stát za to na oplátku nutně přistoupí k podmínkám záchranného programu a zaváže se ke strukturálním reformám, jejichž cílem bude ozdravení veřejných financí.

Zatímco euro reagovalo na tyto události oslabením, výnosy z dluhopisů jihoevropských zemí se výrazně nepohnuly nahoru. Nicméně trhy čekají na odpolední data z amerického trhu práce, tudíž výsledná reakce může ještě přijít v pátek odpoledne.

Michala Moravcová
Analytik finančních trhů společnosti Bossa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.