Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Německému trhu práce pomáhají migranti

Investice 01.04.2016 | 10:38 0 Komentářů

Česká ekonomika se může více než z návštěvy čínského prezidenta těšit z dobrého výkonu našeho největšího obchodního partnera – Německa. Poslední čísla z největší evropské ekonomiky totiž nevypadají vůbec špatně a ukazují na rychlý růst spotřeby na začátku roku 2016. 

Zvlášť povzbudivá jsou čísla z pracovního trhu. Zaměstnanost vzrostla v únoru velice silně o 1,3 % meziročně – oproti roku 2015 je tak počet zaměstnaných v Německu o zhruba 550 tisíc lidí vyšší. A to v ekonomice, kde se nezaměstnanost pohybuje poblíž historických minim, v takových případech již zpravidla trh práce nezaznamenává nijak výrazné kroky vpřed. Německu ale v uplynulém roce pomohl velký přírůstek migrantů, kteří začínají pracovat. I proto navzdory rychlému růstu zaměstnanosti nezaměstnanost za poslední rok poklesla o poznání méně – zhruba o 100 tisíc nezaměstnaných.

Silná čísla z trhu práce v kombinaci se solidními maloobchodními tržbami ukazují podle našeho názoru na růst německé spotřeby až o 2 % meziročně. A to je dobrá zpráva i pro Česko – do Německa míří zhruba třetina našich exportů a naprostá většina z nich na německém trhu také skončí (neputuje dál v podobě re-exportů). Hlavním rizikem pro Německo, stejně jako pro Česko zůstává prohlubující se krize v čínské ekonomice, která by mohla výrazněji zchladit asijské exporty a investiční apetit řady německých podniků.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.