CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

18. 04. 2024

0 komentářů

Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

 

Dynamika inflace a hrozby pro růst jsou přesvědčivým argumentem pro německé dluhopisy.

Loading 

Růst spotřebitelských cen v Německu se před dvěma měsíci propadl na nejnižší úroveň za téměř tři roky, těsně nad cíl ECB pro celou eurozónu, a očekává se, že v následujících měsících bude dále klesat. Harmonizovaný index spotřebitelských cen v eurozóně, pro který má ECB stanoven dvouprocentní meziroční inflační cíl, také výrazně poklesl ze svého maxima v roce 2022 a v únoru dosáhl 2,6 %.

Pak jsou tu indexy nákupních manažerů v Německu. Největší evropskou ekonomiku sleduje několik různých průzkumů nálady, ale souhrnný index PMI je nyní jedním z nejsledovanějších. Než udeřila pandemie, PMI se dlouho pohyboval nad 50 body – hranicí, která odděluje růst od poklesu. Od července loňského roku však každý měsíc dosahuje hodnot pod 50, což znamená, že odvětví, která pokrývá, rychle klesají. Bleskový PMI za duben dosáhl hodnoty 47,4 bodu.

Tady už proto není žádné dilema. Klesající inflace znamená, že důvod, proč ECB drží sazby na vyšší úrovni, téměř zmizel: ekonomika má problémy a potřebuje podporu v podobě nižších výpůjčních nákladů. Neměli bychom být překvapeni, pokud ECB sníží sazby dříve než Federální rezervní systém, trh dluhopisů totiž už posunul dopředu očekávání snížení sazeb v eurozóně, zatímco pro USA tato očekávání odsunul.

To v následujících měsících podpoří dolar oproti euru. Důsledky to má také pro německé dluhopisy, které od začátku března překonávají výkonnost amerických státních dluhopisů. Inflace v USA je přetrvávající a zdá se, že opět zrychluje. Spotřebitelská nálada a trh práce se zdají být odolné a ekonomové předpovídají pro rok 2024 výrazně vyšší růst v USA než v Evropě. To vše by časem mělo podpořit výnosy amerických státních dluhopisů nebo je posunout výše.

Japonská centrální banka se mezitím vydala opačným směrem než ECB. V této situaci dáváme přednost Bundům před japonskými vládními dluhopisy. Jeden závěr je jasný: slabý růst a klesající dynamika inflace podporují výnosy Bundů v době, kdy je situace u ostatních hlavních státních dluhopisů mnohem méně jasná.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *