Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Německá inflace padá, co na to ECB?

Makro 03.06.2014 | 10:03 0 Komentářů

Centrální bankéři ve Frankfurtu mají od včerejška na stole další číslo, nad kterým se budou muset vážně zamyslet. Inflace v Německu – největší evropské ekonomice – spadla v květnu na nejnižší úrovně za posledních pět let (0,6 % versus 1,1 % y/y v dubnu). To vše přichází poté, co velice slabá inflační čísla zahlásilo i Španělsko a Itálie. Španělská inflace poklesla na 0,2 % y/y (z 0,3 %), zatímco italská na 0,4 % y/y (z 0,5 %). Propad inflace na pětiletá minima zahlásila již také Belgie. Sečteno, podtrženo, jsme nuceni revidovat náš původní květnový odhad na inflaci v eurozóně z 0,7 % na 0,5 % y/y.

Za nízkou inflací v Německu i v ostatních zemích eurozóny stojí do jisté míry pokles cen potravin. Ty klesají poslední čtyři měsíce v řadě. V posledním měsíci také vidíme sezónní propad cen zájezdů. Obecně vzato je ale slabá inflace patrná prakticky ve všech částech spotřebitelského koše. ECB bude nucena na čtvrtečním zasedání výrazně přepsat svoji inflační prognózu a není moc pochybností o tom, že se nakonec rozhoupe k nasazení dalších měnově-politických nástrojů včetně záporné depozitní sazby.

Jejich efekt na výkon hospodářství, poskytování úvěrů a inflaci ale nelze přeceňovat. V eurozóně by měla na rozdíl od měnové expanze daleko větší šanci na úspěch expanze rozpočtová. Ta je ale při současné politice přísného dohledu Bruselu nad národními rozpočty těžko představitelná. Včera dostala další varování Paříž. Ta by měla podle Evropské komise více seškrtat své výdaje na sociální a zdravotní politiku.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.