Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Nálada v českém průmyslu roste… nehledě na nejhorší COVID čísla na světě

Vývoj ekonomiky 05.01.2021 | 11:54 0 Komentářů

Prosincové podnikatelské nálady potvrdily pro Česko příznivou zprávu – průmysl si přes silnou druhou vlnu pandemie nevede vůbec špatně. Česko sice vévodí smutnému covidovému žebříčku, když dosáhlo největšího počtu nakažených na světě (na milion obyvatel). Zdá se však, že podobně jako v Německu průmyslová výroba zatím není výrazněji zasažena. Poslední index PMI v průmyslu ukazuje nejen na solidní růst výroby i nových zakázek, ale i na nabírání nových zaměstnanců v páteřním odvětví české ekonomiky.

Zdá se, že vidina vakcíny pomalu oživuje investice a nákupy zboží dlouhodobější spotřeby, což ostatně potvrzuje i další vylepšení nálady v německém průmyslu. V Česku však index PMI není tak spolehlivým “předskokanem” a bude rozumnější počkat si alespoň na listopadová “tvrdá čísla” z průmyslu – ta má Český statistický úřad zveřejnit na konci tohoto týdne. Pokud se dosavadní dobré zprávy z průmyslu potvrdí, nebude dopad pandemie do české ekonomiky zdaleka tak špatný jako v průběhu jarní vlny. Na základě dosavadních relativně optimistických zpráv z průmyslu náš nowcast ukazuje na pokles české ekonomiky “pouze” o 1-2 % (mezikvartálně).

Pro rok 2021 a náladu na trzích však bude asi nakonec důležitější sledovat tempo vakcinace a schopnost vlád efektivně podpořit oživení ekonomiky. První kvartál bude podle všeho v Německu i v Česku kvůli omezujícím nařízením tak jako tak slabý. V druhém kvartále by ale podle plánů ministerstva zdravotnictví mělo Česko očkovat více jak milion lidí měsíčně a s pomocí teplejšího počasí směřovat k trvalému rozvolnění omezujících nařízení… Zpátky na výsluní by se pak měl dostávat i těžce zkoušený sektor služeb včetně pohostinství, hoteliérství a obchodu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.