CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

25. 02. 2021

0 komentářů

Nálada v české ekonomice roste, pandemii navzdory (?)

 


 

Zatímco pandemická čísla v ČR dál rychle narůstají a čeká se na rozhodnutí o dalším zpřísnění a prodloužení lockdownu, nálada v ekonomice se prozatím zlepšila. Tedy alespoň celkové číslo odrážející sentiment, za kterým se ovšem skrývá podstatně rozdílné trendy. V podnikatelském sektoru se dokonce důvěra dostala na nejvyšší hodnotu od loňského března, kdy ČR poprvé zavedla nouzový stav. V průmyslu se tento ukazatel dostal dokonce téměř na dvouleté maximum, takže tamní situace vypadá o poznání lépe než po většinu roku 2019, kdy se začalo mluvit o cyklickém zpomalování ekonomiky. Situace v průmyslu tak vypadá docela stabilizovaná a naznačuje zlepšování ekonomické situace v tomto největším odvětví i pozitivní očekávání pro příští měsíce. Z údajů statistického úřadu vyplývá, že firmy mají zakázky na více než rok dopředu, zlepšuje se jim platební schopnost a optimističtější jsou i co do nabírání nových zaměstnanců. Průmysl tak zůstává i ve druhém měsíci roku docela imunní vůči současné pandemické situaci a omezením s ní spojených. Vzhledem k tomu, že by se jej nemuselo dotknout ani zpřísnění lockdownu, o kterém se hovoří, může dál sehrávat v ekonomice stabilizační roli jako doposud.Tedy pokud bude mít dost dovážených surovin a součástek, které potřebuje vzhledem k importní náročnosti tuzemské produkce.

Příznivější nálada panovala v únoru i ve stavebnictví a ve službách, kde se sice dál uvažuje o propouštění a vyhlídky pro nejbližší měsíce zůstávají chmurné. Přesto firmy ve službách hodnotí svoji současnou situaci lépe než před měsícem. Těžko říct, zda proto, že se jim podařilo fungovat v omezených podmínkách nebo proto, že se rozšířila finanční podpora státu nebo snad vzrostla poptávka alespoň v některých oblastech či vše dohromady. V případě stavebních firem je jednoznačně vidět pozitivní očekávání poptávky pro příští měsíce, které táhne náladu v odvětví nahoru. Pesimisticky naproti tomu hledí do budoucnosti spotřebitelé. Očekávání hospodářské i vlastní finanční situace jsou téměř tak špatná jako při jarní vlně koronaviru, strach z nezaměstnanosti dokonce větší. A to není rozhodně příznivá kombinace pro růst spotřeby, na který ekonomické výhledy v letošním roce spoléhají.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *