Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Na zprávy bohatý týden neudal trhům jasný směr

Mezi dalším velkým krachem v USA a zasedáním centrálních bankéřů se Warren Buffet vydal na nákupy – tak by se dal charakterizovat uplynulý týden. Ten byl jako na houpačce a bohatý na zprávy, ale s nejasným závěrem (zpráva Commerzbank).

Zprávou dne v pondělí bylo vyhlášení bankrotu úvěrového ústavu CIT Group, který požádal v noci na pondělí o ochranu před věřiteli. I když název této instituce není v ČR až tak moc znám, pro USA se jedná o jeden z největších bankrotů v historii. Navíc v pondělí se k negativním zprávám z bankovního sektoru přidala banka Calyon, která očekává, že Citigroup bude muset odepsat dalších deset miliard dolarů. V Evropě pak bankám zatopila Velká Británie, která utahuje kohoutky státní pomoci pro Royal Bank of Scotland a Lloyds, na což reagovaly akcie obou společností pochopitelně poklesem. Ale pozitivní makrodata ze stavebnictví v USA pomohla indexům zakončit v pondělí v plusových číslech, i když závěr obchodování se nesl ve znamení výprodejů. Prodejní tlak pokračoval v úterý, kdy se evropské indexy dostaly na měsíční minimum po horších výsledcích UBS a BMW. Z nárůstu nervozity těžil dolar, ke kterému se vraceli investoři z cizoměnových investic, které zavírali. 

Poté co několik komerčních bank investory zklamalo (i když například Société Generále naopak překvapila svými čísly pozitivně) se investoři již začínali připravovat na zprávy bank centrálních v USA i Evropě. Bankéři FED ani ECB nepřišli s ničím šokujícím a ponechali sazby na stávajících úrovních (tj., v USA 0 – 0,25 % a v Evropě 1 %). Důležité ale byly doprovodné komentáře, které ukazují důvěru centrálních bankéřů v to, že světová recese je za námi a jsme na cestě k zotavení. Polovina týdne přinesla také řadu pozitivních výsledků firem (např. již zmiňovaná Société Generále, Total či Enel) a oznámení o transakci za 44 mld USD, kdy investiční guru Warren Buffet kupuje přes svůj fond Berskhire Hathaway železniční firmu Burlington Northern Santa Fe. Buffet jako by tak ukazoval svou důvěru v růst ekonomiky, spotřeby a výroby na nichž je logistika životně závislá. Ale podobně jako v předchozích dnech i přes spíše pozitivní či neutrální zprávy se v závěru obchodování prosazovali spíše prodejci a indexy se ke konci obchodní seance svezly níže. Někteří analytici to komentovali tím, že kupcům dochází dech a současné zprávy nevyvolávají silnou důvěru v bezprostřední potenciál růstu z aktuálních cen.

Tyto dohady vyvrátil čtvrtek, kdy data o produktivitě a nových žádostech o podporu pozitivně překvapila a trhy zažily silný růst jako by hladové po předchozím rozkolísaném vývoji. V samotném závěru týdne však data o nezaměstnanosti naopak zklamala a nedostatek pozitivních impulsů způsobil, že již během dopoledne zamířila Evropa silně do mínusu, aby smazala velkou část zisků předchozího dne.

Za celý týden tak zřejmě evropské indexy zaznamenají téměř nulový posun, zatímco americké připíší kladnou hodnotu. Tak či tak uplynulé dny přinesly řadu firemních zpráv i makrodat a i přes negativní začátek týdne ve finančním sektoru se domnívám, že celkové vyznění tohoto týdne je spíše pozitivní. Nicméně vzhledem k tomu, že evropské trhy reagovaly v souhrnu téměř neutrálně (byť americké indexy mírně rostly),  a několikrát jsme viděli silné prodejní tendence v závěru obchodního dne, je dle mého názoru patrná nervozita a fakt, že trh ztrácí své momentum, což ústí ve větší tendenci zavírání i menších zisků a ze strany investorů v nabírání čerstvého dechu – uvidíme, jestli ho přes víkend naberou dost.

Jan Michelfeit, Commerzbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.