Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Na státní spořící dluhopisy se fronty nestojí

Investice 21.05.2014 | 11:25 0 Komentářů

Zájem Čechů o státní spořící dluhopisy ve srovnání s minulými lety klesá, shodují se na tom Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, které tyto dluhopisy nabízejí. Tento pokles zájmu je způsoben nejen nižšími výnosy a horší srozumitelností, ale také nižší publicitou, která byla oznámení emise věnována.

„Výnosy u finančních nástrojů za poslední rok dál klesly, ale propad u spořicích dluhopisů je razantnější a klesla abnormálně vysoká relativní atraktivita výnosu této investice,“ řekl Petr Sklenář z J&T Banky. Výnos například pětiletého dluhopisu klesl oproti roku předchozímu na polovinu. Dvě emise jsou závislé vývoji inflace a tržních úrokových sazeb, pro investora je tedy těžší předem si výnos spočítat. „Pro drobné střadatele jsou tak obtížně uchopitelné,“ dodal Sklenář. 

Nákup spořících dluhopisů je možný již od tohoto pondělí až do 4. června, pokud ministerstvo financí jejich prodej neukončí předčasně. Kolik se zatím těchto bondů prodalo by mělo ministerstvo oznámit pravděpodobně tento týden. Již teď ale experti předpokládají, že prodej dluhopisů bude nižší než v letech minulých.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.