Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

Mzdy pokračují v růstu. Průměrná mzda vzrostla o více než tisíc korun

Investice 05.09.2016 | 10:14 0 Komentářů

Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně průměrná nominální mzda o 1019 korun na 27 297 korun. Reálně (po odečtení inflace) došlo k nárůstu průměrné mzdy o 3,7 procenta. Růst mezd je navíc rovnoměrněji rozložen.

„Je vidět, že se ekonomický růst promítá stále více do životní úrovně zaměstnanců. Navíc rychle se nezvyšuje pouze průměrná mzda, ale ještě vyšším tempem roste mediánová mzda. Znamená to, že růst mezd je více rozložený a dotýká se tak i lidí s nižšími příjmy. Je to tedy podobná situace, jakou jsme viděli i v úvodu letošního roku,“ říká Petr Dufek z ČSOB. 

„Na trhu práce se již v některých oborech začíná projevovat nedostatek kvalifikované pracovní síly. Firmy se tak musí předhánět se svými nabídkami, aby vhodné kandidáty přilákaly. To tlačí mzdy postupně nahoru, přičemž stejný trend by měl pokračovat i ve zbytku letošního roku. Rostoucí mzdy a zaměstnanost na historicky nejvyšších úrovních vylepšují náladu spotřebitelům. Ti jsou pak ochotni více utrácet a přispívají k růstu domácí ekonomiky, který ve druhém čtvrtletí dosáhl slušných 0,9 % mezikvartálně,“ říká ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Vývoj na trhu práce potvrzuje i hlavní analytik tginvest.cz Petr Vlasák: „V růstu mezd se naplno odráží nedostatek pracovních sil. Firmy nemohou takřka v žádném odvětví nalézt vhodné zaměstnance, což s sebou nese velký tlak na růst reálných mezd. Podniky musí připlácet, aby si udržely své pracovníky. Růst ekonomiky, vyšší spotřeba domácností a také tržby maloobchodu se tak projevují ve vyšších mzdách. Navíc je dlouhodobě nízká inflace, mzdy tak rostou nejen jako číslo samotné, ale také si za ně více koupíme. „

„Vývoj na trhu práce tak zároveň naznačuje, že spotřeba domácností bude v dalších čtvrtletích hlavním tahounem růstu české ekonomiky jako celku,“ uvádí Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Inestments CEE.

Platy by měly růst i nadále. „Do budoucna očekávám další růst platů. Dokonce bychom v dohledné době mohli překonat i hranici 30 000 korun,“ dodává Petr Vlasák. Stejného názoru je i hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda: „Mzdy nadále porostou solidně jak v podnikatelské, tak nepodnikatelské sféře. Kromě reálné produktivity se v růstu mezd příznivě odráží dobrý výkon trhu práce a nízká nezaměstnanost. Díky nízké inflaci vykáže za celý letošní rok růst reálných mezd solidní hodnotu 3,9 procenta.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.