CZK/€ 25.215 -0,32%

CZK/$ 24.487 -0,76%

CZK/£ 29.923 -0,30%

CZK/CHF 26.843 -0,27%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022

0 komentářů

Co stojí za růstem inflace?

 

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Loading



 

Eurozóna v posledních měsících zaznamenává nebývale  vysoká čísla inflace. V březnu se v zemích platících eurem vyšplhala až na míru přesahující sedm procent. Největší tlaky na její růst tvoři pochopitelně energie, ale rozhodně nejen ta. V České republice však inflace vzrostla ještě více, v březnu míra vyskočila na více než 12 procent. Odborníci navíc varují, že statistiky mohou ještě povyrůst. Proč takový vývoj sledujeme?
Ekonom České spořitelny Michal Skořepa nabízí hned několik příčin k vysvětlení „naší“ inflace. „Česká inflace je vyšší než v některých jiných evropských zemích z vícero důvodů. Zaprvé, dlouhodobě napjatý český trh práce vedl doposud k tomu, že české domácnosti v roli spotřebitelů tolerovaly růsty spotřebitelských cen více, než je tomu v jiných zemích, a zároveň vytvářel ve firmách větší tlak na růst mzdových nákladů, který se pak promítal i do cen v obchodech,“ vysvětluje. „Zadruhé, značná otevřenost českého hospodářství způsobuje, že velkou roli v českých cenách hraje postpandemický nárůst cen mezinárodní dopravy a logistiky,“ dodává.

Energetika i opatrnost

Svou roli hraje také nastavení energetiky. „Zatřetí, výroba elektřiny v Česku relativně více spoléhá na plyn, jehož nedávné prudké zdražení žene nahoru cenu elektřiny pro firmy i domácnosti,“ uvádí ekonom. „Začtvrté, česká vláda je poměrně opatrná ohledně stropování cen nebo odpouštění daní. Zapáté, nezanedbatelnou roli hraje rychlý růst cen nemovitostí. Není ovšem jasné, proč je tento růst v Česku výrazně vyšší než ve zbytku Evropy,“ vyjmenovává další důvody Skořepa.
„Výkyv kurzu koruny ke slabším hodnotám po ruské invazi na Ukrajinu nejspíš zvýšil tlak na ceny pohonných hmot, ale obecněji byl příliš krátký na to, aby zdejší inflaci v dalších měsících významně ovlivnil,“ uzavírá člen vedení České společnosti ekonomické.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní čeští investoři propadají pro letošek skepsi

Čeští investoři jsou ve srovnání se zbytkem světa skeptičtější ohledně pokračování býčího trhu. Dva roky po sobě rostly trhy o více než 20 %.  A to se neděje často! Naposledy k této situaci došlo v roce 1998. Není tedy divu, že po tak dobrých výsledcích optimismus klesá. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 01. 2025

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *