CZK/€ 25.205 -0,26%

CZK/$ 24.427 -0,47%

CZK/£ 29.795 -0,39%

CZK/CHF 26.722 -0,71%

04. 12. 2024

0 komentářů

Mzdový růst příznivě překvapil

 

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrná nominální mzda v české ekonomice zvýšila o 1,8 % mezičtvrtletně a 7,0 % meziročně. Data jsou nad naší prognózou, když jsme očekávali 6,5% růst mezd. Na mzdový vývoj příznivě působí především nízká nezaměstnanost, nedávný výrazný pokles reálných mezd (zaměstnanci mají vyšší mzdové požadavky), růst mezd ve veřejném sektoru, zvýšení minimální mzdy a také ekonomické oživení. V reálném vyjádření začaly v letošním roce mzdy opět růst, když tímto směrem vedle slušného růstu nominálních mezd působí také pokles inflace.

Loading



 

Výše uvedené faktory, které přispívají k slušnému mzdovému růstu, budou působit i v následujících dvou letech. Navíc by mělo dojít k významnějšímu oživení české ekonomiky, když pro příští rok čekáme růst HDP přes 2 % oproti letošnímu očekávanému růstu HDP o 1 %. I proto čekáme mzdový růst pro oba následující roky přes 5 %, když rovnovážný (neinflační) mzdový růst v české ekonomice odhadujeme na zhruba 4,5-4,8 %. Jinými slovy vývoj mezd zůstane proinflační. Dnešní vyšší než očekávaná hodnota mzdového růstu implikuje pro letošní rok mírnou změnu naší prognózy, a to o dvě desetiny procentního bodu směrem nahoru. Jinými slovy podle naší stávající prognózy jsme čekali mzdový růst za celý letošní rok ve výši 6,6 %, ale po dnešku je pravděpodobnější spíše 6,8 %.

V reálném vyjádření se v letošním roce vrátily mzdy opět k růstu, který bude z důvodu nízké inflace relativně vysoký. Na druhou stranu zůstávají reálné mzdy stále pod úrovní minulých let, když nyní jsou zhruba na úrovni roku 2018.

Vedle vývoje cen služeb, expanzivní fiskální politiky a kurzu koruny je mzdový růst jedním z nejvýznamnějších proinflačních faktorů, které v české ekonomice působí. Dnešní data jsou s tím v souladu a potvrzují potřebu obezřetné měnové politiky ČNB. Na prosincovém zasedání se bude ČNB pravděpodobně rozhodovat mezi ponecháním sazeb beze změny a jejich mírným snížením o 25 bodů. Velmi lehce se kloníme ke stabilitě sazeb, nicméně případný mírný pokles by výrazným překvapením nebyl. I trh to nyní vidí zhruba podobně a jako my se jen mírně přiklání ke stabilitě. Aktuálně očekáváme příští snížení sazeb až na květnovém zasedání, trh nyní čeká únor. Celkově čekáme pro příští dva roky jen velmi pozvolné snižování sazeb směrem ke 3% hladině. Tu považujeme za rovnováhu, kde se ČNB může v rámci současného vývoje zastavit (pokud se mezitím neobjeví nové proinflační nebo protiinflační impulzy).

Vzhledem k relativně silnému růstu mezd by po dnešku mohla koruna mírně posílit, když se pro prosincové zasedání ČNB zvyšuje pravděpodobnost ponechání sazeb na stabilní úrovni. Na druhou stranu aktuálně mají na korunu významný vliv také globální a geopolitické faktory, a to se pravděpodobně ještě nějakou dobu nezmění.

Autor: Jiří Polanský, analytik České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *